Tento podivný živý počítač je poháněn skutečnými houbami. Dokáže si vytvářet vzpomínky

Tento živý počítač vyvinuli vědci z laboratoře UWE Bristol Unconventional Computing Laboratory (UCL). Podle serveru Popular Science využívá tento počítač „houbovou základní desku“, která používá mycelium jako analogy součástek a náhradu za jiné elektronické komponenty, jako je procesor nebo paměť.

Počítač poháněný houbami rozhodně nemůže konkurovat tradičním strojům, i když jim umožňuje vytvářet si vzpomínky, podobně jako si lidský mozek vytváří návyky. To proto, že mycelium dokáže vysílat a přijímat elektrické signály, které uchovávají vzpomínky. Špičku nebo naopak její absenci lze použít jako základ pro nuly nebo jedničky v binárním jazyce, který počítač používá. Pokud je mycelium stimulováno na dvou oddělených místech, může se zvýšit vodivost. Praktické využití spočívá ve studiu toho, jak se tyto živé počítače vyvíjejí, a v možnosti vypěstovat z mycelia pokročilejší počítače i řídicí zařízení.

„Smíchám myceliové kultury s konopím nebo s dřevěnými hoblinami a pak je umístím do uzavřených plastových krabic a nechám mycelium kolonizovat substrát, takže vše pak vypadá bíle. Pak vložíme elektrody a zaznamenáváme elektrickou aktivitu mycelia. Takže díky stimulaci se z něj stane elektrická aktivita a my pak získáme odezvu,“ řekl Andrew Adamatzky, ředitel Laboratoře nekonvenčních počítačů na UWE v Bristolu.

Zdroj: popsci.com, redakce