Tento asteroid má hodnotu v pozemských cenách více než 200 000 kvadrilionů korun – více než celá světová ekonomika. NASA ho chce prozkoumat, sonda Psyche je na startu

Vědci společnosti NASA jsou v “závěrečné fázi”, kdy ještě letos odstartují k asteroidu za 200 000 kvadrilionů korun. Do vesmíru sondu vynese SpaceX Elona Muska, jak píše web Metro.

Inženýři a technici na mysu Canaveral připravují sondu Psyche na start, který je naplánován na 5. října. Cílem mise je studovat vesmírnou skálu, která by mohla mít větší hodnotu než celá světová ekonomika. Loď se vydá na cestu k unikátnímu asteroidu bohatému na kovy, který obíhá kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem ve vzdálenosti asi 310 410 000 km od Země.

Hornina pojmenovaná 16 Psyche má potenciálně jádro ze železa, niklu a zlata v hodnotě přes 200 000 kvadrilionů korun. V současné době se hodnota celé světové ekonomiky odhaduje v přepočtu na zhruba 2530 bilionů korun.

“Do startu zbývá méně než 100 dní a týmy inženýrů a techniků pracují téměř nepřetržitě, aby zajistily, že orbitální sonda bude připravena na cestu dlouhou 2,5 miliardy kilometrů k asteroidu bohatému na kovy, který nám může říci více o planetárních jádrech a o tom, jak se planety formují.” uvedla ve svém prohlášení NASA.

Tým mise nedávno dokončil komplexní testovací kampaň letového softwaru a nainstaloval jej na kosmickou loď, čímž odstranil překážku, která bránila Psyche v původním termínu startu v roce 2022.

Sonda Psyche má odstartovat na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX z kosmodromu Space Launch Complex 39A v Kennedyho vesmírném středisku. Bude to první meziplanetární start rakety Falcon. Poté, co se sonda Psyche vymaní ze zemské gravitace, bude ke své šestileté cestě k planetě 16 Psyche využívat solární elektrický pohon.

Nasa uvádí, že planetka, která v nejširším místě měří asi 173 kilometrů, představuje jedinečnou příležitost prozkoumat těleso bohaté na kovy, které může být součástí jádra planetesimál, stavebního kamene rané planety.

Jakmile sonda dorazí k planetce Psyche v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, bude kolem ní obíhat nejméně 26 měsíců a shromažďovat snímky a další údaje, které vědcům napoví více o její historii a o tom, z čeho se skládá.

Zdroj: Metro, redakce, NASA