Tank postavený speciálně do třetí světové války pro boj s Ruskem. Co to bylo za stroj?
Centurion byl v padesátých a šedesátých letech možná celkově nejlepším tankem. Ačkoli byl Centurion zařazen do výzbroje jen několik měsíců po skončení druhé světové války, ukázal se být natolik dobrou konstrukcí, že je dodnes ve výzbroji izraelské a dalších armád, píše web 19fortyfive.
Historie tanku Centurion
Život tanku Centurion začal v roce 1943 jako návrh tanku, který však zahrnoval drsné poznatky z druhé světové války. Musel být spolehlivý, mít dobré pancéřování a mít vysoce účinný kanon. Nemusel to být nejrychlejší tank, ale potřeboval dobrou průchodnost terénem. A protože britské železnice nemohly pojmout velká vozidla, nesměl být širší než 3,3 metru.
Centurion Mk 2, který se začal vyrábět v listopadu 1945, ve skutečnosti vážil pětačtyřicet tun, což bylo o dost méně než osmašedesátitunový německý King Tiger, který měl porazit. Mk 2 byl vybaven sedmdesátimilimetrovým kanónem (který se ukázal jako schopný vyřadit silně pancéřované německé tanky v severozápadní Evropě) a motorem V12 o výkonu šesti set koní.

Ale byl to právě model Mk 5, který Centurionu udělal jméno. Mk 5 byl vybaven legendárním britským kanónem L-7 ráže 105 milimetrů, pravděpodobně nejlepším tankovým kanónem studené války.
Centurion byl lepším tankem než jeho současníci, americký M-48 Patton a sovětské T-54 a T-55. Patton byl rychlejší, měl lepší bojový dojezd a byl obratnější – jeho maximální rychlost byla 48 kilometrů za hodinu, zatímco Centurion dosahoval 35 kilometrů za hodinu. Plochý pancíř Centurionu byl však odolnější než litý pancíř Pattonu a jeho 105milimetrový kanón byl mnohem lepší než 90milimetrový kanón Pattonu (natolik, že Izraelci nahradili devadesátimilimetrový kanón na svých Pattonech kanónem L-7).
Kompaktnější T-55 představoval menší cíl, který bylo obtížnější zasáhnout, ale špatná ergonomie snižovala efektivitu posádky. Nízká výška tanku T-55 ztěžovala zaujmutí pozice „korbou dolů“, kdy je korba tanku chráněna kopcem nebo náspem a vyčnívá z ní pouze věž a kanon.
Centurion byl britský tank, ale své vavříny si vysloužil v bojích v armádách jiných států. Používalo ho asi devatenáct národů, včetně Austrálie, Kanady, Dánska, Jordánska, Švédska a Švýcarska.
Dvě armády používaly Centurion s mimořádným úspěchem. V indicko-pákistánské válce v roce 1965 čelily indické Centuriony pákistánským Pattonům M-48. Za cenu pouhých devětadvaceti tanků Indie zničila 144 pákistánských tanků, včetně mnoha Pattonů. V bitvě u Khem Karanu bylo zničeno tolik tanků, že se tomuto místu začalo říkat „hřbitov Pattonů“.
Zdroj: 19fortyfive.com