Svět v roce 2050. Jak bude vypadat Česká republika za 20 let?

Na internetu je interaktivní mapa, která vám umožní „nahlédnout“ do budoucnosti. Ukazuje, jak bude naše planeta vypadat za několik desetiletí. Tvůrci mapy mimo jiné zohlednili změny způsobené lidskou činností a klimatickou krizí, jak píše server Business Wire.

Interaktivní mapa, která zobrazuje svět v roce 2050, je dílem vědců ze společností Esri a Clark Labs na Clarkově univerzitě. Odborníci vzali v úvahu historické údaje o půdním pokryvu a rychlosti jeho změn v čase, včetně satelitních snímků pořízených v průběhu let Evropskou kosmickou agenturou, a na jejich základě vytvořili prognózu a modely budoucího vývoje naší planety.

Mapa ukazuje svět v roce 2050

Tvůrci mapy se zaměřili na oblasti planety, které jsou nejvíce ohroženy změnami souvisejícími s lidskou činností a klimatickou krizí. Jejich identifikaci umožnil mimo jiné model zranitelnosti půdního pokryvu. Tento model zohledňuje širokou škálu kvantitativních a kvalitativních proměnných, včetně počtu obyvatel, údajů o hrubém domácím produktu (HDP) nebo geofyzikálních a bioklimatických údajů.

Zobrazení mapy usnadňuje svislý posuvník. Díky tomu lze snadno porovnat, jak budou jednotlivé regiony vypadat v roce 2018 (jde o nejnovější údaje, které výzkumníci zohlednili) a v roce 2050. Mapa má také nástroj lupy, který umožňuje vyhledat zajímavá místa a zjistit, jaké změny lze očekávat – například zda se výrazně změní podíl lesů nebo zemědělské půdy. Abyste lépe pochopili, co se na mapě nachází, je vhodné se seznámit s barevným schématem mapy:

  • Růžová – (převážně orná půda) převážně zemědělská půda,
  • Žlutá – (travnaté plochy, křoviny nebo keře) travnaté plochy, trávníky a keře,
  • Světle zelené – (převážně listnaté lesy) oblasti s převážně listnatými lesy,
  • Tmavě zelené (většinou jehličnaté / stálezelené lesy) jehličnaté a stálezelené lesy,
  • Šedobílá – (řídká vegetace) plochy s řídkou vegetací,
  • Béžová barva (holá plocha) plochy bez vegetace,
  • Mentolově zelené – (bažinatá nebo často zaplavovaná vegetace) oblasti, kde se vyskytuje bažinatá vegetace nebo je často zaplavována,
  • Červená – (umělý povrch nebo městská oblast) oblasti, kde se nachází umělý povrch nebo městské oblasti.

Z prognózy, kterou vypracovali výzkumníci z Esri a Clark Labs na Clarkově univerzitě, je zřejmé, že mnoho potenciálních změn bude souviset s lidskou činností a s ní spojenou přeměnou přírodního prostředí na zemědělskou půdu, městské nebo průmyslové oblasti. Pokud bude tento typ činnosti pokračovat iracionálním způsobem (v kombinaci s dalšími faktory, které přispívají ke změně klimatu), můžeme brzy čelit vážným problémům a výzvám pro lidstvo – extrémním povětrnostním jevům, hladomorům nebo pandemiím.

Zdroj: businesswire.com, livingatlas.arcgis.com