Studenti postavili letadlo poháněné lidskou silou. Nemá motor, pilot šlape na kole

Studenti na Southamptonské univerzitě přišli na to, jak pohánět let pouze pomocí svalové síly jediného pilota, což se odborně nazývá letadlo poháněné lidskou silou. Tým se svým projektem nazvaným Lazarus vyhrál první soutěž Formula Flight. Stroj letěl ve vzduchu půl minuty, píše server Wonderful Engineering.

Soutěž Formula Light pořádá skupina Human Powered Flight při Královské letecké společnosti. Podle jejích webových stránek je létání na lidský pohon sport, který kombinuje „extrémní atletiku s téměř nemožným inženýrstvím.“ Letadla používaná v tomto sportu musí mít nízkou cestovní rychlost a lehkou konstrukci. To jim umožňuje létat pouze za slabého větru a dosažení letu může být poměrně obtížné, i když ne nemožné.

V roce 2019 tým studentů ze sdružení SUHPA navrhl letoun Lazarus Mk1. Práce na vlastní konstrukci začaly později v říjnu téhož roku a byly dokončeny v březnu 2020.

Na jeho stavbu byla použita pěna XPA, uhlíková vlákna a balsové dřevo. Letadlo má rozpětí křídel 24 metrů a prázdnou hmotnost 51 kilogramů. Téměř 3 metry široká vrtule v zadní části letadla přináší výkon přibližně 400 wattů. To stačí k letu. Letoun se skládá ze čtyři metry dlouhé výškovky a dva metry dlouhého kormidla.

Spolek pak přišel s novým vylepšeným konceptem pojmenovaným Super Lazarus, který má stejné rozpětí křídel jako jeho předchůdce, ale jeho hmotnost se snížila na 38 kilogramů). Super Lazarus létal po dobu 31 sekund, za kniplem respektive na kole, které stroj pohání, seděl Kit Buchannan.

Zdroje: wonderfulengineering.com, interestingengineering.com