Střely Storm Shadow jsou pro Rusy velký problém. Systém Pancir-S1 si s nimi nedokáže poradit. Objevily se fotky instalace na úderném letounu Su-24

Střely Storm Shadow dodávané Spojeným královstvím jsou nyní největším problémem Rusů. Již dlouho se vědělo, že jsou odpalovány z letounů Su-24, ale záhadou zůstávalo jak. Vysvětlujeme, jak toho Ukrajinci dosáhli.

Střely Storm Shadow umožňují Ukrajincům útočit na strategické cíle stovky kilometrů za frontovou linií a Rusové jsou proti nim bezmocní. Dokonce ani nejnovější ruské systémy Pancir-S1, jak je vidět na záběrech z jejich nitra, si s touto střelou nedokážou poradit, což umožňuje věřit ukrajinským tvrzením o stoprocentní účinnosti této zbraně.

Tu zajišťuje velmi zdařilá kombinace stealth těla, schopnosti letu ve velmi malé výšce a naváděcího systému bez rušivých vlivů, který kromě tandemu inerciální a satelitní navigace zahrnuje i infračervený senzor čtvrté generace (IIR), který vidí tepelný obraz cíle.

Ten kromě zajištění přesnosti v poslední fázi letu slouží také ke sledování reliéfu terénu a jeho porovnávání s nahranou mapou, což zajišťuje nezranitelnost proti ruským systémům elektronického boje schopným snížit účinnost například střel GMLRS, jak uvádí server Airforce Technology.

Tím se maximalizuje účinek výkonné přibližně 450kg hlavice BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented CHarge) schopné explodovat při nárazu, se zpožděním nebo ve vzduchu podle potřeby a vytvořit tak krupobití smrtících šrapnelů.

Ukrajinci používají jako nosiče letouny Su-24, které jsou jako jediné schopné nést tuto střelu o hmotnosti 1,3 tuny. Jak toho dosáhli, bylo záhadou, ale odpověď na tuto otázku se skrývá na fotografiích, které ukazují raketu Storm Shadow zavěšenou pod letounem Su-24, jak píše web The Drive.

Řešení se ukázalo být jednoduché, protože místo aby se snažili na ruské pylony zavěsit západní střelu, rozhodli se zavěsit Storm Shadow spolu s pylonem vypůjčeným z letounu Panavia Tornado, do kterého jsou tyto střely integrovány.

To umožnilo relativně jednoduchou integraci na úkor nadměrné hmotnosti, ale jak je vidět, ruské pylony na Su-24 mají dostatečnou nosnost pro takovou kombinaci (nosnost přes 1,5 tuny). K tomu však bylo pravděpodobně nutné namontovat i přídavný počítač v kokpitu, což bylo také provedeno.

Například na jednom z nejnovějších záznamů z interiéru ukrajinské stíhačky MiG-29 je vidět záměrně zmatený přídavný počítač sloužící nejspíše k obsluze například protiradiolokačních střel AGM-88 HARM namontovaných nejspíše na identickém základě.

Zdroj: redakce, thedrive.com, airforce-technology.com