Stahujete torrenty? Dávejte si pozor. Soudní dvůr EU vydal v této věci důležité rozhodnutí

Poskytovatel internetu může systematicky registrovat IP adresy svých uživatelů a zpřístupňovat jejich jména a poštovní adresy subjektu práv duševního vlastnictví nebo třetí straně, která se zabývá vymáháním těchto práv – rozhodl ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie.

Rozsudek Soudního dvora EU o torrentech
„Systematická registrace IP adres uživatelů a zpřístupnění jejich jmen a poštovních adres držiteli práv duševního vlastnictví nebo třetí straně za účelem podání žaloby o náhradu škody je za určitých podmínek přípustná. Žádost o informace podaná držitelem práv duševního vlastnictví nesmí být zneužívající a musí být odůvodněná a přiměřená.“ – uvedl Soudní dvůr.

Zabýval se případem z Belgie, kdy společnost Mircom International, která se zabývá vymáháním pohledávek vzniklých z porušení práv duševního vlastnictví, požádala obchodní soud v Antverpách o informace od jednoho z poskytovatelů internetu (Telenet) o totožnosti jeho klientů na základě IP adres.

Internetová připojení zákazníků společnosti Telenet měla být využívána pro peer-to-peer sdílení filmů z katalogu společnosti Mircom prostřednictvím protokolu BitTorrent. Společnost Telenet se proti této žádosti ohradila.

Spor se dostal až k Soudnímu dvoru EU, který ve čtvrtek rozhodl především o tom, že „zveřejňování částí multimediálních pilířů na peer-to-peer síti, o jakou se jedná v tomto případě, představuje sdělování veřejnosti ve smyslu práva EU“.

Za druhé, poskytovatel internetových služeb může systematicky registrovat IP adresy uživatelů a zpřístupňovat jejich jména a poštovní adresy „držitelům práv duševního vlastnictví“ nebo společnostem, jako je Mircom, „aby mohl podat žalobu o náhradu škody“.

Co z toho pro vás vyplývá? Pakliže stahujete torrenty přispíváte k nelegálnímu šíření díla a můžete být žalováni!