Společnost Northrop Grumman dodala první modernizované letadlo „Soudného dne“ amerického námořnictva

Námořnictvo Spojených států oficiálně obdrželo první z dvanácti upravených a modernizovaných letounů E-6B Mercury od společnosti Northrop Grumman.

Námořnictvo Spojených států oficiálně přijalo první modernizovaný letoun E-6B Mercury společnosti Northrop Grumman. Tento úctyhodný letoun tvoří páteř komunikační sítě námořnictva mezi Bílým domem a flotilou jaderných ponorek Spojených států. Tato dodávka je součástí rozsáhlejšího kontraktu se společností Northrop Grumman, jehož cílem je udržet životaschopnost těchto letounů v dohledné budoucnosti.

Smlouva v přepočtu hodnotě 2,5 miliard korun zajišťuje šest hlavních modifikací, nazývaných Block II, s cílem zlepšit velitelské, řídicí a komunikační funkce letounu spojující Národní velitelství se strategickými a nestrategickými silami USA.

V únoru 2022 získala společnost Northrop zakázku na integrovanou údržbu a modifikace pro modernizaci flotily letounů E-6B, což je varianta komerčního Boeingu 707. Modernizace probíhá v zařízeních společnosti Northrop v Lake Charles v USA. Podle prohlášení námořnictva také společnost získala smlouvu na generální opravu několika letounů E-6B Mercury do roku 2027.

„Společnost Northrop Grumman využívá při modernizaci nejmodernější technologie, čímž podporuje poslání námořnictva poskytovat přežitelné, spolehlivé a odolné vzdušné velení, řízení a komunikaci mezi Národním velitelstvím (NCA) a strategickými i nestrategickými silami USA pro trvalou připravenost k misím,“ uvedl Scott Pfeiffer, viceprezident pro udržování platforem a připravenost k misím ve společnosti Northrop Grumman.

Zdroj: Interesting Engineering