SpaceX vyzvedává zbytky rakety Starship a spustil telefonní linku pro lidi, kterým kusy raket dopadly na pozemek

Start rakety Starship, který skončil její explozí krátce po startu, se uskutečnil před několika dny. Nyní se SpaceX, vesmírná společnost Elona Muska, se snaží získat zbytky rakety zpět. Pro lidi, kteří je našli, dokonce spustila speciální horkou linku, jak píše web Collect Space.

Ve čtvrtek 20. dubna se oči celého světa upíraly na zařízení Starbase v Boca Chica v Texasu. Právě zde, krátce po půl čtvrté odpoledne českého času, začala první letová zkouška rakety Starship. Bohužel několik okamžiků po startu nejvýkonnější konstrukce svého druhu na světě explodovala. Její trosky byly rozptýleny v okolí místa, kde společnost SpaceX test prováděla.

Společnost SpaceX chce získat zbytky rakety Starship zpět

Po výbuchu lodi Starship nařídily místní úřady dočasné uzavření silnic a pláží v okolí Hvězdné základny. K výbuchu došlo ve výšce asi 40 km, takže byla zavedena zvláštní bezpečnostní opatření na malém území. Krátce po incidentu se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie lidí, kteří tvrdí, že se jim podařilo najít části konstrukce SpaceX. Není však jisté, že tyto kusy pocházejí z posledního testu.

Společnost SpaceX dělá vše pro to, aby zbytky rakety získala zpět. Společnost dokonce vydala zvláštní prohlášení, ve kterém varuje před pokusy o vlastní sběr nebo přemisťování nalezených úlomků. Vyzývá lidi, aby všechny nálezy hlásili prostřednictvím horké linky nebo na speciální e-mailovou adresu. Spojené státy jsou smluvní stranou Smlouvy o kosmickém prostoru z roku 1967 a test se uskutečnil na základě povolení ke startu vydaného americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA). To znamená, že všechny zbytky rakety a kosmické lodi zůstávají majetkem společnosti SpaceX, i když byly nalezeny na soukromém pozemku nebo v Mexickém zálivu.

Start rakety Starship neproběhl zcela podle plánu. Je však třeba připomenout, že podobné incidenty jsou důležitým zdrojem informací a údajů, které budou užitečné při konstrukci budoucích prototypů a následných testech. Zejména proto, že společnost Elona Muska hodlá v práci na Starshipu pokračovat. Miliardář se nevzdává svých plánů využít opakovaně použitelnou raketu k vyslání astronautů NASA na Měsíc v rámci programu Artemis a také při případné kolonizaci Marsu.

Zdroj: redakce, collectspace.com, SpaceX