SpaceX testuje využití bezpilotních lodí pro podporu pokrytí sítě Starlink na moři

Společnost SpaceX potvrdila FCC (Federální komisi pro komunikace), že zkoumá možnost využití svých bezpilotních lodí na moři, které by sloužily také jako „brány“ pro Starlink.

Bezpilotní lodě společnosti SpaceX jsou navrženy tak, aby sloužily jako přistávací plochy pro rakety. Nyní však společnost zkoumá možnosti využití lodí jako „vstupních“ stanic, které by posílily pokrytí Starlinku na moři.

Minulý měsíc společnost požádala o dočasnou licenci FCC k testování provozu až 12 antén „pozemních stanic“ nad bezpilotními loděmi. Ačkoli v žádosti není Starlink přímo jmenován, je uvedeno, že všech 12 antén bude komunikovat se satelitní sítí společnosti SpaceX.

Účelem testu je posoudit schopnost pozemních stanic sloužit jako brány v námořním prostředí pomocí testovacího provozu.

Antény na lodích s drony se budou připojovat k satelitům Starlink první i druhé generace. „Během testovacího období budou pozemní stanice pouze přijímat a vysílat testovací provoz, aby se posoudila schopnost těchto pozemních stanic směrovat a přepínat provoz NGSO FSS (negeostacionární družicová oběžná dráha, pevná družicová služba) a zpětné propojení místních sítí v námořním prostředí,“ dodal právník společnosti SpaceX.

V současné době družice Starlink přenášejí internet k uživatelům tak, že stahují data z pozemních stanic připojených k optickým sítím na Zemi. Pokud není pozemní stanice v dosahu, může se satelit spolehnout na svůj laserový systém, který přenáší data s ostatními satelity.

Laserový systém se osvědčil jako robustní a denně přenáší více než 42 milionů gigabajtů, ale zdá se, že společnost SpaceX zkoumá možnosti posílení pokrytí Starlinku na moři pomocí svých bezpilotních lodí.

Systém Starlink Maritime, který byl představen v roce 2022, již podle zprávy společnosti SpaceX o pokroku v oblasti satelitního internetového systému obsluhuje více než 10 000 plavidel. Aby mohla společnost provést test, bude muset získat konečné schválení od FCC, která žádost stále zvažuje.

Zdroj: PCmag, Twitter, Wikipedia