Soukromé přistání na Měsíci málem ztroskotalo. Proč? Kvůli zapomenutému přepínači, zachránila ho improvizace

Mise soukromé společnosti Intuitive Machines, která přistála na Měsíci, málem skončila katastrofou. Důvodem byla malá, ale kritická chyba – zapomenutý přepínač. Díky rychlému zásahu a experimentální technologii NASA však přistání nakonec proběhlo úspěšně, i když ne úplně podle plánu.

Lasery nefungovaly, přistání bylo „na hraně“

Den před plánovaným přistáním kontrolovali technici společnosti Intuitive Machines drobné problémy s lodí. Zjistili ale mnohem závažnější věc – navigační lasery nefungovaly.

„Kdybychom neměli štěstí a neodhalili to včas, uvědomili bychom si, že lasery nefungují, až pět minut před přistáním,“ uvedl Tim Crain, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti.

To štěstí bylo způsobeno nečekanou trajektorií kolem Měsíce. Loď se dostala příliš blízko k jižnímu pólu, kde mělo přistání proběhnout. Kvůli bezpečnému manévru potřebovali získat přesnější údaje o poloze. Požádali loď, aby laserem „proklepla“ měsíční povrch. Lasery ale mlčely.

Tým techniků začal tvrdě pracovat. Zjistili, že byl zapnutý bezpečnostní přepínač, který se používá při testování na Zemi. Ten však v kosmu deaktivoval lasery. „Je to jako mít zapnutou pojistku na zbrani,“ vysvětlil ředitel společnosti Steve Altemus, jak píše portál BusinessInsider.

Přepínač měl být vypnutý před startem, ale na to už bylo pozdě. Altemus vzpomíná, jak sdělil Crainovi, že budou muset přistát bez laserů: „Zbledl, protože to bylo jako pěst do žaludku. Myslel, že mise je ztracená.“

Záchrana díky experimentální technologii NASA

Naštěstí se na palubě nacházel jeden ze šesti experimentů NASA – testování nového navigačního systému. „To byla neuvěřitelná náhoda,“ řekl Robert Braun, odborník na vesmírné inženýrství.

Crain, který spěchal s Altemusem řešit problém s dalšími lidmi, dostal nápad. Co kdyby naprogramovali loď, aby používala lasery z tohoto experimentu jako náhradu za nefunkční navigační lasery?

„To byl geniální nápad,“ uvedl Altemus.

Bylo to riskantní – lasery NASA měly otestovat svou funkčnost ve vesmíru, ale byla to jediná možnost.

Řídící středisko přesunulo loď na jinou oběžnou dráhu a odložilo přistání o 45 minut, aby získali čas na nahrání softwarové záplaty s novými pokyny pro loď.

„V běžném vývoji softwaru pro kosmickou loď by to trvalo měsíc,“ řekl Crain. „Náš tým to zvládl za hodinu a půl. A fungovalo to. Bylo to jeden z nejlepších inženýrských výkonů, který jsem kdy viděl.“

Přistání na boku, ale úspěšné

Přestože nešlo o dokonalé přistání, loď Odysseus nakonec na Měsíci přistála. Kvůli improvizaci se ale usadila na boku, pravděpodobně se opírá o skálu.

„Bylo to napínavé přistání,“ řekl Altemus a pochválil svůj tým letového provozu jako „skutečné vesmírné kovboje“ za rychlé řešení problému.

Tato mise dokazuje, že i v kosmu je nezbytná improvizace a schopnost rychle reagovat na neočekávané situace. Zároveň ukazuje na důležitost spolupráce mezi soukromými společnostmi a agenturami, jako je NASA, při dobývání vesmíru.

Zdroj: BusinessInsider