Šly dolů jak kuželky. 3 ruské vrtulníky Ka-52 versus protiletadlové rakety

Protiletadlové raketové jednotky Vzdušných sil Ukrajiny sestřelily během 30 minut 3 ruské bitevní vrtulníky Ka-52, které plnily úkoly u obce Jevhenivka ve Volnovachském okrese Doněcké oblasti, uvádí server Fakty. V oblasti Bachmutu také ukrajinští obránci sestřelili ruský letoun Su-25.

NAMARS, Aspide či děla S-60 sovětské výroby. To je jen krátký výčet systémů protivzdušné obrany, které nyní Ukrajina vlastní. Aktuálně není známo, která z těchto zbraní zasáhla vrtulníky Ka-52.

NAMARS

NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) je protiletadlový raketový systém středního doletu, který vyrábí Norsko a Spojené státy americké. NASAMS představuje modulární mobilní systém, jenž obsahuje 3D radiolokátor AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektro-optický systém MPS500, řídící pracoviště a šestinásobná odpalovací zařízení umístěná na vozidle nebo na přívěsu.

Systém může odpalovat střely AIm-9X Sidewinder nebo IRS-T, Nejčastěji jsou však využívány AMRAAM. Tyto střely ničí cíle do vzdálenosti 33 km a do výšky 15 km, a výkonnější AMRAAM ER nabízející zhruba o 50 % větší dostřel a dostup.

Aspide

Italský systém Aspide se používá proti vzdušným cílům vzdáleným maximálně dvanácti kilometrů, po odpálení letí střela rychlostí 1324 metrů za vteřinu.


S-60

Automatická protiletadlová děla S-60 sovětské výroby, která pocházejí z 50. let, jsou využívána jak Ukrajinou, tak Ruskem. Jejich nasazení proběhlo už v Kambodži, Vietnamu nebo v Sýrii. Aktuálně má Ukrajina asi 400 ks těchto děl. Některá používá namontovaná na nákladních automobilech.

Letectvo ukrajinských obranných sil dále provedlo 8 úderů na oblasti obsazené ruskými okupanty a 3 údery na pozice nepřátelských protiletadlových raketových systémů.

Zdroj: redakce, Wikipedia.org, fakty.ua