Síra by mohla pomoci prodloužit kapacitu baterií nové generace

Tým vědců přišel s překvapivým novým přírůstkem do seznamu složek, které by mohly být součástí baterií, jež budou pohánět přenosná zařízení nové generace, jako jsou chytré telefony a notebooky, napsali na webu Techradar.

Tým z australské Monash University vyvinul novou mezivrstvu lithiových a sirných baterií, která umožňuje rychlý přenos lithia a zároveň zlepšuje výkon a životnost nových baterií.

Mezivrstva lithiové baterie se nachází uprostřed baterie a udržuje elektrody od sebe, pomáhá lithiu dostat se rychleji z jedné strany baterie na druhou. Nová mezivrstva překonává pomalejší rychlost nabíjení a vybíjení lithium-sírových baterií předchozí generace.

Ve srovnání se standardními lithium-iontovými bateriemi mají nové baterie na bázi síry až pětkrát větší hustotu energie. Jinými slovy, mohly by například zvýšit dojezd vozu Tesla S na přibližně 3000 km. Očekává se, že lithium-sirná baterie bude mít až 2000 cyklů nabíjení a vybíjení.

Další významnou výhodou této technologie baterií je, že nepoužívá vzácné kovy a minerály, které jsou nejen velmi drahé, ale také často způsobují problémy s životním prostředím.

Síra je vedlejším produktem metalurgického a ropného průmyslu v Austrálii, který jen v roce 2013 vyprodukoval přibližně 900 000 tun této chemické látky.

Zdroj: techradar.com