Seznamte se s Phoenixem. Je to nový humanoidní robot určený pro univerzální úkoly řízený umělou inteligencí

Humanoidní robot Phoenix měří 170 centimetrů a váží 70 kg, je tedy vysoký zhruba jako průměrný člověk. To, co má za cíl, je také něco, co člověk dělá přirozeně, tedy obecné úkoly v prostředí, ve kterém se nachází, a to je pro robota těžký úkol.

Zatímco humanoidní asistenti jsou známí z většiny vědeckofantastických příběhů, jejich převedení do reálného světa bylo náročné. Společnosti jako Tesla se již několik let snaží, aby se stali součástí domácností, ale roboti byli vždy dobří v plnění konkrétních úkolů.

Nedávno se výzkumníkům z Princetonské univerzity podařilo pomocí velkého jazykového modelu (LLM) přimět robotickou ruku k úklidu v domácnosti, například ke sběru oblečení a třídění odpadu do různých nádob. Tímto způsobem by robot mohl vykonávat úkoly podle preferencí svého majitele.

Společnost Sanctuary Cognitive Systems Corporate se sídlem v Britské Kolumbii pracovala na vývoji robota pro všeobecné použití mnohem dříve, než se loni termín LLM rozšířil.

Co dokáže univerzální robot?

Společnost Sanctuary, založená v roce 2018, spojuje svět umělé inteligence (AI) a robotiky pod jednou střechou a snaží se vytvořit mozek a systém podobný člověku, který by dokázal plnit úkoly s lehkostí, jakou to dělají lidé.

Pheonix je šestá generace humanoida společnosti s rukama, které mají 20 stupňů volnosti poloměru otáčení a dokáží napodobit hbitost a rafinované manipulační schopnosti svého lidského protějšku, uvedl web Tech Crunch.

Humanoid má nosnost až 25 kg a dokáže se pohybovat rychlostí zhruba 5 km za hodinu, podobně jako běžný člověk. Může také pracovat v maloobchodě, stejně jako člověk.

V rámci pilotního projektu, který proběhl letos v březnu, byl humanoid přidělen do maloobchodní prodejny ve Vancouveru, kde plnil 110 úkolů souvisejících s maloobchodem na předním i zadním konci prodejny. Jednalo se například o kompletaci a balení zboží, etiketování, označování, skládání a úklid prodejny.

Přestože pilotní projekt trval týden, hrdinou úspěchu není robot, ale systém umělé inteligence, který ho řídí. Společnost Sanctuary svůj systém nazvala Carbon a navrhla jej tak, aby vykonával co nejširší soubor úkolů.

Společnost Sanctuary je přesvědčena, že zatímco ostatní staví roboty pro specifické použití, roboti, kteří dokáží plnit univerzální úkoly, budou brzy všudypřítomní jako auta a připraveni nastoupit, když nebude dost lidí na práci,

Zdroj: Interesting Engineering; Tech Crunch