Rusové si schovali raketový systém 9K33 pod střechu. Dvě ukrajinské střely vše srovnaly se zemí

Ukrajinským jednotkám se povedlo zlikvidovat ruský raketový systém protivzdušné obrany OSA 9K33. Tyto stroje jsou nasazeny v oblasti Donbasu a 24 hodin denně kontrolují vzdušný prostor, aby chránily ruské jednotky a města před nálety ukrajinských ozbrojených sil.

Modernizovaný ruský raketový systém OSA 9K33 se využívá v aktuální válce na Ukrajině, kde je účinným strojem na likvidaci dronů ukrajinské armády. Jedná se o vysoce mobilní protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu vyvinutý v SSSR. A přesně tento protivzdušný systém byl objeven a zlikvidován ukrajinskou armádou.

Lokace záznamu zatím není upřesněna, nicméně ze záběrů je jasně viditelný systém OSA 9K33.


9K33 Osa, který je u nás znám spíše pod názvem SA-8 Gecko byl prvním mobilním protivzdušným raketovým systémem obsahující vlastní útočné radary na jednom vozidle, jak uvádí web Military Today. Využíván byl též sovětským námořnictvem.

Je vyzbrojena 6 raketami namontovanými na odpalovacím zařízení umístěném na střeše vozidla ve speciálních kontejnerech. Střela je naváděná rádiovým naváděcím systémem.

Hlavní radar pracuje v rozmezí 6 až 8 GHz s dosahem 30 km, jak uvádí web Army Technology.

SA-8 Gecko vychází ze šestikolové konstrukce označené BAZ-5937 a z řady dřívějších šestikolových terénních vozidel vyvinutých konstrukčním týmem VA Gračeva v Likhačevově automobilovém závodě v Moskvě.

Vozidlo se může pohybovat maximální rychlostí 80 km/hod při maximálním dojezdu 500 km. Vozidlo 9K33 OSA je také plně obojživelné a ve vodě se pohybuje maximální rychlostí 8 km/h díky dvěma vodním tryskám umístěným v zadní části korby.

SA-8 Gecko vlastnila i Česká republika

SA-8 Gecko byl nasazen ve většině rozsáhlejších konfliktech od Perského zálivu po Libyii či Angolu. Zajímavostí byla válka v Jižní Osetii v roce 2008, kdy tyto stroje využívaly obě bojující strany.

Tyto stroje vlastnilo i Československo. Po rozdělení v roce 1993 zůstaly všechny systémy na území České republiky, která je vyřadila ke dni 30. 6. 2006.

Zdroj: redakce, army-technology.com, military-today.com