Rusko se bojí ukrajinských „zabijáků tanků“. Rakety Javelin zastavily postup okupantů

Ruského agresora zastavily ukrajinské protitankové střely Javelin (Oštěp). Co dělá tyto zbraně tak silné? Jsou vyrobené v USA a patří k nejdokonalejším protitankovým raketovým systémům na světě, píše server 19FortyFive

FGM-148 Javelin je drahá zbraň. Každá střela obvykle stojí víc než cíl, který zasáhne. Infračerveně naváděná raketa se už osvědčila v boji v Iráku, Afghánistánu i Sýrii. Je vysoce účinná prakticky na jakýkoliv tank, který dnes existuje. Je konstruována tak, aby jej zasáhla na nejzranitelnějším místě.

Je to tak lehký systém, že jej mohou snadno přenášet a obsluhovat jen dva lidé. Javelin přitom na první pohled nevypadá nijak děsivě. Spíše připomíná neohrabanou činku, dlouhou jen něco málo přes metr. Naštěstí k likvidaci tanku nepotřebuje hezký vzhled.

Zaměřovací jednotka Javelinu má sofistikovaný infračervený senzor a „hledač“ v raketě má i režim tepelného sledování. Systém také obsahuje několik bezpečnostních opatření před náhodným spuštěním. Je to ideální zbraň pro pěchotu, protože odpalovací zařízení nabité střelou váží zhruba jen 20 kilogramů a lze ji odpálit z přikrčení nebo dokonce ze sedu. Je mnohem lehčí než drátem nebo laserem naváděné protitankové střely, které obvykle vyžadují těžký stativ.

Jakmile střelec zachytí cíl, zaměří na něj infračervený hledač a stiskne spoušť. Raketa se vymrští, aniž by hned spustila svůj raketový motor, což zabrání nepřátelským silám odhalit místo odpálení. Takže malý Javelin je bezpečný i pro obsluhu, která může zůstat v úkrytu a stát se téměř „neviditelnou“.

Raketa zasáhne horní pancíř tanku, který je obvykle mnohem tenčí než čelní nebo dokonce boční pancíř. Hlavice rakety s tandemovým nábojem jej bez problému prorazí. Jedním z mála omezení Javelinu je jen jeho dosah – 2,5 kilometru.

Javelin byl navržený v 70. a 80. letech, kdy měli vůdci americké armády noční můry o přepadení nekonečnými hordami sovětských tanků. Javelin nakonec vstoupil do služby v americké armádě v roce 1996 poté, co skončila studená válka a poprvé byl použitý v roce 2003 během americké invaze do Iráku. V té době nebyly Spojené státy schopné rozmístit jednotky v severním Iráku po zemi, takže místo toho letecky shodily speciální jednotky a výsadkáře. Lehký Javelin byl pro takový výsadek ideální.

Zdroj: 19FortyFive