Rusko připravuje odpověď na projekt Elona Muska. Ruský satelitní internet z vesmíru od roku 2024

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin oznámil, že v roce 2024 budou moci Rusové využívat internet poskytovaný prostřednictvím satelitů, píše agentura TASS. Podobné řešení již několik let představuje Starlink Elona Muska, který je již několik měsíců k dispozici.

Dmitrij Rogozin, generální ředitel ruské státní vesmírné společnosti Roskosmos, oznámil, že pokud vše půjde podle plánu, bude v rámci programu „Sféra“ možné od roku 2024 přijímat internet prostřednictvím ruských družic.

Pokud budou práce pokračovat podle plánu, bude mít země internet z vesmíru v roce 2024.

Vesmírná agentura již získala první prostředky na výzkumné a technické práce v rámci programu. V roce 2022 je na program Sphere vyčleněno 7 miliard rublů (2,1 miliardy korun). Rogozin vysvětluje, k čemu budou sloužit:

Tyto prostředky budou použity na vývoj dvou prototypů družic – Skif (pro internet) a Marathon (pro internet věcí). Prototyp bude uveden na trh v roce 2022 a druhý v roce 2023.

Připomeňme, že Starlink Elona Muska plánuje vytvořit konstelaci několika tisíc satelitů, které budou poskytovat přístup k internetu po celém světě. Vypuštění dvou družic Rusy nebude z tohoto pohledu významným krokem k poskytování internetu z vesmíru v celé Ruské federaci. Pokud však budou testy úspěšné, může Roskosmos v příštích letech vypustit další objekty s cílem zajistit celostátní přístup k satelitní síti.

Zdroj: TASS