Ruská protivzdušná obrana v akci. Systém Tor vystřelil sám na sebe a explodoval

Pokus ruského protiletadlového systému 9K330 Tor o sestřelení ukrajinského cíle skončil katastrofálním neúspěchem.

Problémy s vadnou výzbrojí se vyskytují na obou stranách, ale jen zcela výjimečně dochází k selhání takovým způsobem. Nejnovějším případem jsou záběry ukazující sebezničení systému 9K330 Tor.

Na záběrech na Twitteru níže je vidět, jak střela vypuštěná z vertikálního odpalovacího zařízení 9K330 Tor po odpálení motoru udělá ve vzduchu kruh a poté dopadne na zem doslova metr před odpalovacím zařízením. Zdá se, že jde o poruchu trysek kormidel, které se zablokovaly v jedné poloze.

Ruský protiletadlový systém 9K330 Tor byl vyvinut v 80. letech 20. století, ale ruské ozbrojené síly v současnosti používají systémy ve verzi Tor-M1 zavedené do služby v roce 1991 nebo Tor-M2 poprvé předvedené v roce 2007, píše web Military.

Záběry bohužel neumožňují přesnou identifikaci varianty, ale v případě nejnovější verze se jedná o tu, která dokáže bojovat proti řízeným střelám, vrtulníkům, letadlům nebo bezpilotním letounům na maximální vzdálenost 16 km a strop až 10 km. Za zmínku stojí i to, že systém Tor-M2 může bojovat až proti čtyřem cílům současně.

K detekci a zaměřování cílů slouží dvojice radarů, z nichž jeden, podobně jako například u Geparda, slouží k detekci cílů a druhý k navádění odpalovaných střel 9М9331.

Těch je na palubě Toru 16 a jsou schopny letět rychlostí až 2,8 Machu (952 m/s) a mají přibližně 15kg bojovou hlavici. Střely o hmotnosti přibližně 165 kg jsou hermeticky umístěny ve vertikálních odpalovacích kontejnerech a jsou vyneseny do vzduchu stlačeným plynem do výšky přibližně 20 metrů, po čemž následuje odpálení hlavního motoru. Ten má také střelu nasměrovat správným směrem pomocí směrových trysek, uvádí web Army Recognition.

Zdroj: Twitter; Military; Army Recognition