Rover Curiosity odhaluje tajemství Marsu: Zachycený objekt vypadá jako dveře. Vědci vysvětlili, o co se jedná

Od svého přistání na Marsu v roce 2012 zkoumá rover Curiosity povrch rudé planety a poskytuje o něm řadu cenných informací. Na Zemi také posílá snímky a videa, která mohou někdy překvapit. Tak tomu bylo i v případě snímku pořízeného kamerou Mastcam, na němž NASA spatřila útvar připomínající dveře. Vědci dokázali velmi rychle určit, co to vlastně je.

Rover Curiosity zkoumal povrch Marsu v blízkosti útvaru nazvaného „Východní útesy“. Pozornost vědců upoutala neobvykle vypadající trhlina ve skále vysoká asi 12 cm a široká 40 cm, která se podle NASA velikostí podobá dveřím. Odborníci velmi rychle upřesnili, že se nejedná o nic neobvyklého a že tyto typy otevřených trhlin jsou běžné v horninovém podloží jak na Rudé planetě, tak na Zemi, píše portál Space.

Záhadné „dveře“ na povrchu Marsu
„Jistě, může to vypadat jako malá dvířka, ale ve skutečnosti je to přirozený geologický prvek! Možná to jen vypadá jako dveře, protože vaše mysl se snaží pochopit smysl neznámého,“ – vysvětlil tým Curiosity.

Vědci NASA zároveň upozornili, že útvar lze považovat za bránu „do dávné minulosti“. Jde samozřejmě o to, aby bylo možné dozvědět se více o historii čtvrté planety sluneční soustavy od Slunce. Odborníci se domnívají, že průzkum Marsu nabízí šanci najít odpovědi na otázky týkající se vzniku a vývoje života. Podle jejich názoru by se jednoho dne Rudá planeta mohla stát také místem, kde budou založeny kolonie a kde budou žít lidé.

Podobný názor zastává i miliardář a generální ředitel společností Tesla a SpaceX – Elon Musk. Jeho ambiciózním plánem je vyslat lidi na Mars do roku 2050 a učinit z lidí meziplanetární druh. K tomu chce Musk využít vesmírnou loď Starship, na které SpaceX pracuje od roku 2018. Miliardářova vize spočívá ve vybudování obydlí pro udržení života a provádění nejrůznějších experimentů na rudé planetě. Během jednoho ze svých projevů se zmínil, že by chtěl do roku 2050 umístit na Rudou planetu milion lidí.

Zdroj: Space