Robotičtí včelaři s umělou inteligencí by mohli pomoci včelám prosperovat při globálním oteplování

S oteplováním světa dochází k nebývalému úbytku včelstev a naše celosvětové zásoby potravin mohou být brzy vážně ohroženy. Na nejhorší se připravuje izraelský start-up Beewise, který již nyní chová vlastní včelstva pomocí nejmodernější technologie umělé inteligence.

Hmyzí apokalypsa je něco, co odborníci na klima i ochránci přírody berou stále vážněji – zprávy naznačují, že klesající počet by mohl způsobit, že do konce století zcela zmizí třetina všech miniaturních tvorů, píše web Thred.

Pokud jde o včely, jsme na jejich prosperitě masivně závislí, protože udržují globální distribuci potravin. Doslova 30 % všech potravinářských produktů pochází z jejich opylování, včetně 71 % zeleniny, ovoce a ořechů.

Společnost Beewise navrhla jakýsi umělý inkubátor, který umožňuje včelám prospívat a množit se v dokonalých podmínkách.

Vlajkový produkt společnosti se jmenuje „Beehome“ – kontejner o rozloze 12 metrů čtverečních, který pojme 2 miliony včel a 24 úlů.

Je pečlivě zkonstruován pomocí přesné robotiky, počítačového vidění a umělé inteligence a umožňuje to, co generální ředitel Saar Safra nazývá „včelaření ve velkém měřítku“. A také funguje na solární energii.

Modernizovaný úl autonomně využívá neuronové sítě k monitorování přítomnosti pesticidů nebo škůdců a nepřetržitě reguluje každé složité stanoviště bez nutnosti lidského zásahu.

Hrozby lze na dálku neutralizovat dříve, než se jakýkoli problém vystupňuje, a zařízení také dokáže na povel dávkovat cukr, vodu, léky, a dokonce i vytáčet med.

Díky podrobné analýze dat v reálném čase každý Beehome „ví, co včely potřebují“, říká provozní ředitel Netaly Harari, což téměř vylučuje možnost lidské chyby a umožňuje chovat mnohem více včel najednou.

Naše výsledky mluví samy za sebe. Beehome snižuje úmrtnost včel o 80 % – z 35 % ztráty včelstev na poli na méně než 8 % – což vede ke zvýšení výnosů nejméně o 50 %,“ říká Safra.

Zdroj: thred.com