Robotický pes poprvé v historii prozkoumá místo z dob studené války, kde se testovaly jaderné zbraně

K průzkumu dvou zařízení pro testování zbraní z dob studené války byl poprvé pro organizaci National Trust použit robotický pes. Drony a mobilní robot prozkoumali nepřístupné budovy v Orford Ness ve Velké Británii, národní přírodní rezervaci, která byla kdysi vojenským testovacím místem.

Budovy, známé jako pagody, byly postaveny v roce 1960 a byly to dvě ze šesti laboratoří, které sloužily jako zkušební buňky k provádění ekologických testů atomové bomby.

Testy byly navrženy tak, aby napodobovaly podmínky, kterým by mohla být vystavena zbraň před výbuchem, včetně vibrací, extrémních teplot, otřesů a G sil. Nejednalo se o žádný jaderný materiál, ale selhání testu mohlo mít za následek katastrofický výbuch, proto byly laboratoře navrženy a postaveny se šindelovou střechou, která měla v případě výbuchu pohlcovat a rozptylovat.

Drony a robotického psa přezdívaného Spot navrhla společnost Boston Dynamics a průzkum je první fází dlouhodobého projektu.

„Můžeme provádět průzkum budov, které jsou příliš nebezpečné na to, aby se do nich dostali lidé, takže můžeme provést podrobný průzkum, aniž bychom lidi vystavili nebezpečí,“ uvedl jeden z představitelů společnosti Trust, který stojí za projektem.

„Chceme zachytit velikost a geometrii budovy, protože v současné době jsou v řízeném rozkladu, ale také jsme chtěli vytvořit nějaký obsah, aby se návštěvníci mohli podívat dovnitř – to nemůžeme udělat žádným jiným způsobem.“ dodal.

Tento druh technologie byl použit poprvé. Prvním cílem je zaznamenat tyto mimořádné budovy do opravdu velkých detailů a druhým je umožnit lidem přístup k nim. Díky datům je budou specialisté moci virtuálně zrekonstruovat a lidé si budou moci prohlédnout interiéry těchto neuvěřitelných budov.

Zdroj: BBC