Roboti poprvé na světě tisknou lavičky a sochy v parku na 3D tisku. Tady je výsledek
3D tisk se stává stále běžnějším, a tak se používá na vše od obytných domů po školy a mosty. Další příklad užitečnosti této nejmodernější technologie nyní přichází od společnosti Advanced Intelligent Construction Technology (AICT), která dokončila první 3D tištěný park v čínském Šen-čenu, informuje portál fuentitech.com.
3D tištěný park – nebo spíše park upravený pomocí technologie 3D tisku má rozlohu 5 523 m2 a byl vytvořen pro Světové výstavní a kongresové centrum v Šen-čen.
Foto: Advanced Intelligent Construction Technology
Vedle obvyklé směsi trávy, keřů a stromů je park plný spousty betonových struktur vytištěných 3D tiskem, včetně laviček pro návštěvníky, květinových záhonů, opěrných zdí, cestiček, obrubníků a soch. Celkem je zde více než 2 000 betonových dílů.
Foto: Advanced Intelligent Construction Technology
K vytvoření všech těchto prvků využila společnost AICT tým robotů KUKA. Samotný proces výstavby probíhal podobně jako u předchozích 3D tištěných projektů, a spočíval v tom, že roboti podle předem naprogramovaných vzorů vytlačovali z trysky patentovanou směs podobnou cementu a pomalu po vrstvách vytvářeli struktury.
Foto: Advanced Intelligent Construction Technology
Společnost AICT chce zdůraznit nákladovou efektivitu 3D tisku ve srovnání s tradičními metodami a také jeho rychlost.
„Velké procento nákladů na výstavbu tvoří rostoucí náklady na pracovní sílu v důsledku nedostatku kvalifikovaných pracovníků,“ tvrdí firma. „Technologie založená na robotice umožňuje pracovní síle být produktivnější, což vede k efektivnějšímu staveništi, kratší době výstavby a celkové úspoře nákladů. Pomocí 3D tisku může společnost AICT vyrobit dům skromných rozměrů za několik týdnů, nikoliv měsíců. Stavbaři využívající tuto technologii dokončili park sestávající z více než 2 000 betonových dílů za pouhých dva a půl měsíce, a to za zlomek nákladů oproti běžným stavebním metodám.“
Společnost AICT, která pokračuje v práci, nedávno otevřela pobočku v USA, aby mohla pokračovat v projektech v této zemi, a pracuje také na cenově dostupných domech vyrobených 3D tiskem pro chudé africké regiony.
Zdroj: ddd