Revoluce v napájení počítačů! Nový pomocník přichází z moře

Vědci napájeli miniaturní počítač pomocí mořských řas, a to po dobu šesti měsíců! Jak nás informoval web News.sky, tento způsob – elektrický proud generovaný řasami – je mnohem levnější, než výroba baterií, které jsou závislé na neudržitelných materiálech a je významně šetrnější k životnímu prostředí.

Počítač nemá výkon tradiční výpočetní jednotky, ale vědci věří, že by mohl fungovat jako spolehlivý a obnovitelný způsob pohonu malých zařízení. Počítač je velký jako tužková baterie a využívá druh modrozelené řasy, která generuje malý elektrický proud a zároveň fotosyntetizuje sluneční světlo na energii.

Výzkumným pracovníkům z University of Cambridge se podařilo část této energie zachytit pomocí hliníkové elektrody a napájet druh mikroprocesoru. Celý systém je podle nich vyroben z běžných, levných a z velké části recyklovatelných materiálů a předpokládají, že stovky tisíc těchto čipů by mohly být použity k napájení malých počítačů mimo síť nebo na odlehlých místech.

Pozoruhodné je také to, jak dlouho zařízení vydrželo. „Byli jsme ohromeni tím, jak konzistentně systém fungoval po dlouhou dobu“, řekl Dr. Paolo Bombelli z Cambridgské univerzity. „Mysleli jsme si, že po několika týdnech přestane fungovat, ale ono to fungovalo dál“, dodal Bombelli, jehož tým biochemiků publikoval článek s podrobnostmi o svém výtvoru v časopise Energy & Environmental Science. Vedoucí autor článku, profesor Christopher Howe, řekl: „Bombile se pokusil o vytvoření nové technologie. Naše fotosyntetické zařízení se nevybíjí jako baterie, protože jako zdroj energie neustále využívá světlo.“

Protože si řasa vytváří vlastní potravu pomocí fotosyntézy, nepotřebuje být krmena. Vědci zjistili, že funguje i v noci bez světla, což je podle jejich názoru způsobeno tím, že si řasa dokázala nashromáždit určitou energii na zpracování své potravy.

Malé zařízení je zatím rozhodně experimentální a o průmyslovém využití zatím nemůže být řeč. Nicméně možná že v budoucnu budou tuto technologii používat prakticky všechny chytré telefony na světě a mnohá další zařízení. Nechme se překvapit!

Zdroj: news.sky.com