Rakovina je dědičná a další mýty o této nemoci

Být více informovaný neznamená být lépe informovaný. Proto je více než kdy jindy nutné rozlišovat falešné údaje od vědeckých důkazů, zejména pokud jde o zdraví.

Kolem vzniku, prevence a léčby rakoviny existuje řada mýtů. Proto je jejich identifikace základním požadavkem při řešení této nemoci. Z tohoto důvodu připravilo Španělské sdružení proti rakovině (AECC) seznam, v němž rozebírá řadu těchto nevědeckých mýtů o rakovině. Cílem je vymýtit tyto společensky zavedené falešné představy a pomoci tak pacientům a rodinám překonat tuto nemoc. Zde vám zanecháváme některé z nejrozšířenějších a nepodložených mýtů, které asociace sestavila.

Rakovina je nakažlivá

Ne, to nikdy. Rakovina není infekční onemocnění, takže se nemůže šířit z jednoho člověka na druhého. Pokud však trpíte některými infekčními chorobami, jako je AIDS nebo hepatitida (způsobené virem), existuje zvýšené riziko vzniku některých druhů rakoviny. V těchto případech se AIDS nebo hepatitida přenášejí a rakovina končí jako možný vývoj těchto onemocnění, jak uvádí web Cancer center.

Rakovina je dědičná

Studie familiárních nádorových onemocnění přinesly velké poznatky o biologii nádorových onemocnění díky mapování vzácných familiárních mutací, které byly následně vyhodnoceny v laboratoři, jak se uvádí ve studii zveřejněné serverem National Library of Medicine.

Je nepravděpodobné, že by se rakovina přenášela z rodiče na dítě. Pouze v některých případech existuje určitá predispozice trpět určitými typy rakoviny, i když tyto případy představují 5-10 % všech rakovin, zbývajících 90 % se nepřenáší dědičně.

Mezi hlavní druhy rakoviny s dědičnou složkou patří rakovina prsu a rakovina tlustého střeva a konečníku. Skutečnost, že se v rodině vyskytují různé případy rakoviny, však nemusí nutně znamenat, že máme větší pravděpodobnost, že jí budeme trpět.


Rakovina vždycky bolí

Rakovina nemusí bolet. Vznik bolesti závisí na oblasti, ve které se nádor nachází. V každém případě však existuje velké množství možností léčby bolesti, které ve velmi vysokém procentu případů nepříjemné pocity pacienta zvládnou.

Stres a emocionální problémy způsobují rakovinu

Dosud provedené vědecké studie neprokázaly přímou souvislost mezi stresem a rakovinou. Prognóza rakoviny závisí na řadě faktorů, jako je umístění, rozsah a rychlost růstu. Také předchozí zdravotní stav a reakce organismu na léčbu. Jisté je, že optimální stav mysli pomáhá z psychologického hlediska lépe zvládat nemoc a její léčbu.

Chemoterapie zabíjí dobré i zlé.

Chemoterapie je zodpovědná za ničení buněk s abnormálním nebo velmi rychlým růstem, které jsou zhoubné. V našem organismu však máme buňky, které se množí velmi rychle a které nejsou rakovinné -například ty krevní, které jsou také zasaženy. Kromě toho může mít chemoterapie vedlejší účinky, které někdy způsobují omezení a způsobují nám nepříjemné pocity.

Rakovina je moderní nemoc

Není to pravda. Existují záznamy o této nemoci ze starověkého Egypta z doby 4000 let př. n. l. Odlišné je to, že v současné době existuje více způsobů, které usnadňují včasné odhalení a diagnostiku tohoto onemocnění, jak uvádí web Cancer.

Deodoranty způsobují rakovinu

Nepravda. V současné době neexistují žádné studie, které by jasně a jednoznačně naznačovaly, že používání těchto výrobků pro intimní hygienu zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Čas od času se však objeví falešná zpráva, která tvrdí, že deodoranty způsobují rakovinu.

Zdroj: cancercenter.com, cancer.gov, ncbi.nlm.nih.gov, redakce