Raketa poháněná termojadernou fúzí by mohla zkrátit dobu letu na Mars na polovinu. Rychlost má překročit 805 000 km/h

Britský start-up Pulsar Fusion vyrábí raketový motor na bázi jaderné fúze, jehož cílem je zkrátit dobu cesty na Mars na polovinu. Společnost očekává, že rychlost jejich motoru překročí 805 000 km/h a dosáhne nejvyšších teplot v celé sluneční soustavě, jak píše server TNW.

K dosažení těchto ohromujících cílů bude využívat jadernou fúzi, reakci, která dodává energii Slunci. Jaderná fúze, stručně řečeno, spojuje dva atomy a uvolňuje při tom obrovské množství energie. Vědci se domnívají, že tento proces může vytvořit neomezené množství bezuhlíkové energie, která nahradí fosilní paliva.

„Vesmír je ideálním místem pro fúzi díky vakuu a extrémně nízkým teplotám,“ řekl Richard Dinan, generální ředitel a zakladatel společnosti Pulsar Fusion. „Na rozdíl od fúzní elektrárny nevyžaduje fúzní pohon obrovskou parní turbínu a paliva lze získávat zvenčí, místo aby se musela vytvářet na místě.“ Dinan věří, že toho lze dosáhnout již za čtyři roky. Jeho plán zahrnuje vytvoření plazmatu elektricky nabitých částic.

Až bude v osmimetrové fúzní komoře vystřelen poslední výbuch plazmatu, dosáhne teplota několika set milionů stupňů, což je teplota vyšší než teplota Slunce. Problémem je, jak superžhavé plazma udržet v elektromagnetickém poli. Chování plazmatu je neuvěřitelně obtížné předpovědět pomocí běžných technik. Vědci nebyli schopni turbulentní plazma ovládat, protože se zahřívá na stovky milionů stupňů a reakce se jednoduše zastaví. Nedávné objevy však tento koncept přiblížily realitě.

V prosinci například vědci vytvořili první fúzní reakci, která vyprodukovala více energie, než bylo potřeba k jejímu spuštění. Naděje na pulzní fúzi dále posílily nové pokroky v oblasti umělé inteligence. Aby toho startup využil, spojil se s americkou společností Princeton Satellite Systems. Umělá inteligence bude předpovídat, jak se bude plazma chovat v elektromagnetickém ohraničení.

Simulace strojového učení budou řídit konstrukci raketového motoru. Společnost Pulsar Fusion plánuje v roce 2027 prokázat, že její raketa dokáže dosáhnout teplot při jaderné fúzi. Pokud budou testy úspěšné, společnost se posune o krok blíže k vytvoření prvního komerčně využitelného motoru na bázi jaderné fúze na světě.

Zdroj: redakce, thenextweb.com