První jaderná raketa. Pentagon a NASA se dohodli na spolupráci

NASA oznámila spolupráci s Pentagonem na vývoji rakety poháněné jadernou energií, která má vyslat člověka na Mars. Šéf vesmírné agentury Bill Nelson uvedl, že spolupracuje s americkou vojenskou výzkumnou agenturou Darpa na vývoji a testování pokročilé technologie jaderného tepelného pohonu, jak uvádí web NASA.

„S pomocí této technologie by astronauti mohli cestovat do hlubokého vesmíru a zpět rychleji než kdykoli předtím“, což je schopnost potřebná pro uskutečnění pilotovaných misí na Mars.


Zkrácení doby letu

Podle NASA by raketa s jaderným pohonem mohla být třikrát až čtyřikrát účinnější než rakety s konvenčním palivem a zkrátit dobu cesty, která je podstatnou součástí cesty na rudou planetu.

V jaderné raketě vytváří štěpný jaderný reaktor velmi vysoké teploty. Toto teplo se přenáší na kapalné palivo, které se mění na plyn a stejně jako v konvenční raketě se vypouští tryskou, aby poskytlo tah.

„Darpa a NASA mají za sebou dlouhou historii plodné spolupráce,“ uvedla ředitelka vojenské výzkumné agentury Stefanie Tompkinsová a jako příklad uvedla raketu Saturn V, která vyslala mise Apollo na Měsíc.

Vývoj tohoto nového typu nosné rakety „bude mít zásadní význam pro rychlejší a efektivnější dopravu zařízení na Měsíc a následně i lidí na Mars“, dodala. NASA provedla testy jaderné rakety před více než padesáti lety, ale projekt byl zastaven kvůli rozpočtovým škrtům a napětí v době studené války.

Zdroj: redakce, nasa.gov