První čip do mozku dostane ochrnutý muž. Neuralink ho bude implantovat už tento rok

Společnost Neuralink vedená Elonem Muskem hodlá začít implantovat lidem čipy do mozku ještě před koncem letošního roku. Není času nazbyt.

Po letech laboratorních testů a testů na zvířatech získala společnost Neuralink v květnu konečně povolení implantovat čipy lidem. Elon Musk, který stojí v čele společnosti, s tím nehodlá otálet a oznámil, že první procedury umisťování elektronických implantátů do mozků dobrovolníků budou pravděpodobně provedeny ještě letos, jak píše web Live Science.

Na seznamu dobrovolníků je i sám Elon Musk. Ten však pravděpodobně nebude prvním člověkem, kterému bude implantován implantát převádějící biologické signály na digitální informace. Pacientem číslo jedna má být muž trpící ochrnutím dolních končetin. Očekává se, že ochrnutí lidé budou patřit k největším příjemcům této technologie. Čipy teoreticky umožní přesné ovládání protéz pomocí myšlenek a přímé řízení elektronických zařízení.

Kromě plně nebo částečně ochrnutých lidí se očekává, že mozkové implantáty společnosti Neuralink pomohou také při léčbě autismu a schizofrenie. Další aplikace zahrnují boj proti obezitě, hučení v uších nebo depresím.

Čipy však nemají pouze lékařské využití. Ačkoli právě s tím společnost Neuralink začíná, v konečném důsledku by chtěla, aby implantáty změnily komunikaci mezi člověkem a strojem. Rozhraní mozek-počítač by mohlo počítači umožnit okamžité zpracování myšlenek, což by dalo možnost rychle psát zprávy, snadno a rychle ovládat zařízení atd.

Není času nazbyt

To, že Elon Musk a společnost Neuralink nechtějí otálet, by nemělo překvapit. Ve skutečnosti není času nazbyt. Schválení klinických zkoušek znamená, že pravděpodobně ještě několik let potrvá, než bude uděleno povolení ke komerčnímu využití. A to samozřejmě pouze v případě, že se výrobci čipů podaří prokázat, že čipy jsou pro lidské použití zcela bezpečné.

Neuralink je mezitím pod přísnou federální kontrolou. Důvodem jsou zprávy o nesprávně prováděných pokusech na zvířatech. Chyby vedly k úmrtí opic, prasat a ovcí.

Zdroj: redakce, livescience.com