Protitankové odpalovací zařízení NLAW pro Ukrajinu. Co je to za zbraň a jak funguje?

Dne 17. ledna 2022 vyslala Velká Británie na Ukrajinu dopravní letadla s protitankovými zbraněmi. Podle oficiálních prohlášení se jedná o obrannou zbraň krátkého dosahu, což podle odborníků, může znamenat odpalovací zařízení protitankových raket NLAW. Co o těchto zbraních víme?

Vzhledem ke stále hrozivějšímu chování Ruska, poskytuje Spojené království nový bezpečnostní balíček na posílení obranných schopností Ukrajiny. Podpora zahrnuje pouze zbraně krátkého dosahu a výslovně obrannou výzbroj,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace. Ačkoli neupřesnil, jaké zbraně byly dodány, podle internetových stránek Defence 24 se jedná o protitankové raketomety NLAW.

NLAW je protitanková zbraň, která je výsledkem britsko-švédské spolupráce. Odpalovací zařízení vyvinuly společnosti Saab Bofors Dynamics a Thales Air Defence a jedná se o zbraň krátkého dosahu, která umožňuje zasahovat obrněné cíle na vzdálenost 20 až 600 m, píše portál thinkdefence.co.uk.

NLAW – lehká protitanková zbraň
NLAW, původně vyvinutý pod názvem MBT LAW, vstoupil do výzbroje britských ozbrojených sil v roce 2002. Byl navržen s využitím prvků stávajících zbraní – švédských protitankových granátometů AT4 a protitankových střel Bill.

NLAW je lehká protitanková řízená zbraň, kterou obsluhuje jeden voják. Odpalovací zařízení včetně rakety a naváděcího systému měří přibližně 1 m a váží 12,5 kg. Střela je odpalována z ramene a funguje v režimu „vystřel a zapomeň“ – po výstřelu se sama navede na cíl bez účasti střelce.

NLAW – uživatelé systému
Střela NLAW je vybavena jednou kumulativní hlavicí a na cíl může zaútočit v jednom ze dvou režimů zvolených před odpálením – buď přímo, nebo shora v režimu OTA (Overfly Top Attack), což znamená, aby zbraň útočila na obrněná vozidla shora formou prudké palby, protože pancíř je obvykle nejtenčí na horní části vozidla.

Důležitou výhodou odpalovacího zařízení je jeho schopnost zasahovat cíle na velmi krátkou vzdálenost (až 20 m), a také schopnost střílet z uzavřených prostor. Kromě Spojeného království používají NLAW mimo jiné ozbrojené síly Švédska, Finska a Švýcarska a několika dalších zemí.

Zdroj: defence24.pl, Wikipedia, thinkdefence.co.uk