Proč jsou ukrajinské levné a pomalé drony tak úspěšné proti ruským cílům? Přinášíme odpovědi

Video ukazuje ruské raketové odpalovací zařízení, které stojí na otevřeném prostranství. Náhle jej zahalí obrovská ohnivá koule. Proč tomu tak je, uvádí web NBC News.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že to, co vypadalo jako videohra, bylo ve skutečnosti dílem malého, relativně levného dronu turecké výroby, který měl překvapivě smrtící dopad na ruské síly.

Americký představitel obrany v pondělí uvedl, že Ukrajina skvěle využila turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB2, které se mohou pohybovat nad tanky a dělostřelectvem a ničit je přesnou raketovou palbou. Úředník uvedl, že USA se snaží pomoci udržet tyto bezpilotní letouny v provozu.

Ukrajina tento měsíc obdržela novou zásilku těchto bezpilotních letounů, uvedl ukrajinský ministr obrany na Facebooku. Neuvedl, kolik jich je. Není jasné, zda se USA snažily usnadnit dodávku tureckých dronů nebo jiných podobných systémů na Ukrajinu, kromě protitankových a protiletadlových raket Javelin, které poskytují.

Před začátkem války vojenští experti předpovídali, že ruské síly nebudou mít velké problémy vypořádat se s ukrajinským „arzenálem“ čítajícím až 20 tureckých dronů. S cenou v řádu jednociferných milionů jsou Bayraktary mnohem levnější než bezpilotní letouny, jako je americký Reaper, ale také mnohem pomalejší a menší.

Jak se však v této válce často stává, experti špatně odhadli kompetence ruské armády.

„Je docela zarážející vidět všechna ta videa, na kterých Bayraktary zjevně vyřazují ruské baterie raket země-vzduch, což je přesně ten typ systému, který je vybaven k jejich sestřelování,“ řekl David Hambling, londýnský expert na drony.

Podle Hamblinga je to matoucí, protože drony by Rusové měli snadno sestřelit z oblohy, nebo vyřadit elektronickým rušením.

„Z hlediska výkonu je to doslova letadlo z první světové války,“ řekl. „Má motor o výkonu 110 koní. Není skrytý. Není nadzvukové. Je to hliněný holub, opravdu snadný cíl.“

Když už nic jiného, Rusové by měli být schopni drony sestřelit stíhačkami, řekl Hambling. Ale bez vzdušné převahy Rusko nelétá na pravidelné bojové letecké hlídky. Co se týče elektronického rušení, jednou ze záhad invaze na Ukrajinu je, proč Rusové více nevyužívali jejich schopnosti elektronického boje.

„Je to záhadné,“ řekl Hambling. „Může jít o masivní neschopnost Rusů. Může to být tak, že Ukrajinci objevili nějakou záludnou taktiku, kterou mohou použít.“

Zdroj: nbcnews.com