Proběhl poslední superměsíc tohoto roku. Byl o 22 604 kilometrů blíže než je obvyklé. Proto byl tak velký

V úterý ráno 29. září se na obloze objevil úplný měsíc, zároveň čtvrtý a poslední superměsíc roku 2023. Podle NASA byl tento měsíc viditelný jako plně osvícený až do sobotního rána.

Termín „superměsíc“ označuje úplněk, který je blíže Zemi než obvykle, což způsobuje, že vypadá větší a jasnější. Tento superměsíc byl od Země vzdálený 361 867 kilometrů, což je o 22 604 kilometrů blíže než jeho průměrná vzdálenost. Podle NASA byl o 5 % větší a o 13 % jasnější než průměrný úplněk.

Jedna z definic superměsíce říká, že k tomuto jevu dochází, když je měsíc ve vzdálenosti do 90 % od své nejbližší polohy k Zemi na své oběžné dráze.

Kromě superměsíce jsou v noci viditelné také různé planety. Saturn a jasný Jupiter vycházejí na východě a Venuše svítí před svítáním. Merkur je pozorovatelný nízko nad východním obzorem před svítáním.

Kromě měsíčních a slunečních zatmění se letos očekávají také různé meteorické roje, které budou nejlépe viditelné večer až do časných ranních hodin. Mezi události patří Draconidy, Orionidy, Jižní Tauridy, Severní Tauridy, Leonidy, Geminidy a Ursidy.

Zdroje: CNN Edition, Travel and Leisure