Při čištění chladničky dělá spousta lidí chybu, která může ledničku poškodit. Mějte ji vypnutou

Čištění vnitřku chladničky ji může poškodit. Důkladné čištění vyžaduje, aby byla chladnička vypnutá z elektrické sítě, což platí i pro spotřebiče se systémem No Frost. Co špatného se může stát?

Generální čištění chladničky, kdy umyjeme vnitřek a vyčistíme všechna zákoutí, bychom měli provádět jednou za několik týdnů. Tímto způsobem se postaráme o její vodotěsnost a zajistíme bezpečné prostředí pro uložené potraviny. Otření hadříkem a čisticím prostředkem však nestačí a mnoho majitelů chladniček při tom dělá základní chybu.

Jak chladnička funguje?

Chladnička funguje tak, že dosahuje optimální teploty, ale komponenty, které jsou za to zodpovědné, nefungují vždy a všude. Proces chlazení aktivuje a deaktivuje termostat.

Když čidlo zjistí, že je uvnitř chladničky příliš teplo, aktivuje kompresor. Jeho činnost způsobí zvýšení tlaku chladiva a jeho změnu z kapalného do plynného stavu. Tímto způsobem ochlazuje své okolí, v tomto případě vnitřek chladničky.

Tento proces se zastaví, když termostat zaregistruje požadovanou úroveň teploty. U chladničky, která je uzavřená nebo jejíž okolí má nízkou teplotu, se může stát, že proces chlazení začne až po mnoha minutách, jak uvádí web Beko.

Účinky čištění běžící chladničky

Čištění vnitřku zapojené chladničky mezitím nutí spotřebič zahájit proces chlazení s mimořádnou intenzitou. Termostat „napadený“ teplým vzduchem a vodou přinutí kompresor, výparník, kondenzátor a mnoho dalších součástí k činnosti.

Tímto způsobem dochází k jejich zbytečnému a intenzivnímu provozu. Chladnička spotřebovává maximální množství elektrické energie a v extrémních případech můžeme dokonce způsobit její přehřátí a okamžitou poruchu.

Čištění chladničky se systémem No Frost

Systém No Frost přestává být naším spojencem, když chladničku důkladně vyčistíme. Zabraňuje totiž tvorbě kondenzátu uvnitř spotřebiče, který může zmrznout a vytvořit led, což v této situaci není přínosné.

Oproti tomu chladnička bez systému No Frost nejenže vyžaduje předchozí odmrazování, ale také nutí uživatele ji při čištění vypnout. Pokud ji necháte běžet a začnete mýt, spotřebič rychle zmrazí použitou vodu. Čištění chladničky se za těchto podmínek stává sisyfovskou prací.

Běžící chladnička se systémem No Frost vlhkost neutralizuje. Nesabotuje tedy snahu uživatele o vyčištění jejího vnitřního prostoru. Běží však na nejvyšší obrátky, zintenzivňuje spotřebu elektrické energie a její komponenty se opotřebovávají rychlostí, která nás může překvapit.

Zdroj: redakce – autorský text, beko.com