Použití chemických zbraní na Ukrajině vyvolává polemiky. Kam by směřoval první útok?

Americký prezident Joe Biden varoval, že Rusko zaplatí „krutou cenu“, pokud na Ukrajině použije chemické zbraně. Rusko v roce 2017 veřejně prohlásilo, že zničilo své zásoby chemických zbraní, které pak navzdory tomu použilo k vraždění politických oponentů v Evropě, uvádí se na serveru Popularmechanics.

Bílý dům na začátku tohoto měsíce vyjádřil obavy, že by Rusko mohlo na Ukrajině začít používat chemické nebo biologické zbraně – buď přímo, nebo v rámci operace pod falešnou vlajkou, která má legitimizovat invazi. Operace pod falešnou vlajkou je taková, při níž jednotlivec, skupina nebo dokonce stát provede útok a poté z něj obviní někoho jiného, aby poskytl ospravedlnění nebo legitimitu pro následné akce.

Sovětský svaz udržoval během studené války velké zásoby chemických zbraní, které po rozpadu SSSR v roce1991 Rusko zdědilo. Podle Asociace pro kontrolu zbrojení, nezávislé světové organizace, Rusko v roce 1993 prohlásilo, že vlastní zásoby 39 967 tun chemických látek, včetně lewisitu, yperitu, fosgenu, sarinu, somanu a VX.


V roce 2017 Rusko tvrdilo, že zničilo poslední své chemické zbraně. S Putinovým Ruskem jsou však spojeny nejméně tři atentáty nebo pokusy o atentát s použitím chemických látek. V jednom případě byla příslušná chemická látka, Novičok, vystopována přímo v Rusku. V souvisejícím případě byl v roce 2004 otráven dioxinem ukrajinský prezidentský prozápadní kandidát Viktor Juščenko, který prosazoval odklon Ukrajiny od Ruska a vstup do NATO a EU.

I přes zmíněné události je ale nepravděpodobné, že by Rusko disponovalo dostatečným množstvím chemických zbraní, které by měly sehrát významnou úlohu na bojištích. Nervozitu ale mohou způsobovat hrozby ze strany Ruska použít Novičok k útoku na ukrajinské vedení, včetně samotného prezidenta Zelenského. Ruské síly se totiž opakovaně již pokusily na Zelenského zaútočit různými způsoby. Ale zatím, díky bezpečnostním složkám, které Zelenského chrání, se jim to nepodařilo.

Novičok může „ve volné přírodě“ mimo lahvičku přežívat i několik týdnů. Atentátníci by tedy mohli kontaminovat místa, která má Zelenskyj teprve v plánu navštívit. Tato možnost využití chemických zbraní na Ukrajině se nabízí zatím jako nejpravděpodobnější. Pokud by k něčemu takovému došlo, mohlo by to výrazně ochromit především morální sílu ukrajinských bojovníků. A o to by Rusku mohlo jít právě za okolností, kdy očividně selhává standardní vojenská strategie.

Zdroj: popularmechanics.com