Pokud zvažujete fotovoltaiku, Google řekne, zda se vyplatí ji instalovat. Rozhraní Solar API má usnadnit výpočet zisků

Google se stále více zapojuje do prosazování principu udržitelnosti a poskytl vývojářům rozhraní Solar API, které pomůže posoudit, zda se vyplatí instalovat solární panely na konkrétním místě.

Usnadnění instalace solárních panelů se před časem objevilo v mapách Google. V roce 2015 Google spustil Project Sunroof, dodatečnou mapovou vrstvu, která uživatelům umožňovala určit úroveň slunečního svitu v dané lokalitě a odhadované množství energie vyrobené solárními panely.

Nelze popřít, že zájem o solární energii v posledních letech silně vzrostl. Google zde uvádí statistiky – v loňském roce se zájem o klíčové slovo „solární panely a střešní energie“ zvýšil o celých 60 %.

Rozhraní Solar API usnadní výpočet zisků z montáže solárních zařízení

Na konferenci Google Cloud Next představil výrobce novou sadu softwarových rozhraní, která mu umožní ještě silněji se angažovat v oblasti udržitelnosti. Jedním z nich je rozhraní Solar API, které by mělo zajímat zejména ty, kdo uvažují o instalaci fotovoltaických zařízení, ale také firmy, které se na jejich instalaci podílejí.

Nové řešení využívá moderní mapy a pokročilé výpočetní modely. Vývojáři vycvičili nový model umělé inteligence, který určuje přesné úhly střech a odhady zastínění od okolních stromů a následně je kombinuje s historickými údaji o počasí a aktuálními cenami elektřiny.

Vyvinuté rozhraní umožňuje stanovit přesnější údaje o zisku z instalace solárních panelů (a to bez nutnosti vyslat na místo technika). Tato technologie pokrývá více než 350 milionů budov ve 40 zemích – včetně USA, Francie a Japonska (pro srovnání, projekt Sunroof v roce 2017 pokrýval „pouze“ 60 milionů budov).

Přístup k rozhraní již mají vývojáři. Je to samozřejmě také způsob, jak vydělat peníze. Google plánuje prodávat přístup k rozhraní společnostem, které instalují solární panely. Z nové technologie mají těžit také realitní a pohostinské společnosti.

Zdroj: redakce, cloud.google.com