Podivuhodné explodující krátery na Sibiři jsou hluboké 160 metrů a široké až 65 metrů. Vědci poskytli hypotézu
Vědci nabídli nové vysvětlení obrovských kráterů, které se objevují v sibiřském permafrostu a zasahují až do hloubky 160 metrů a šířky 65 metrů. Tyto krátery, poprvé spatřené v roce 2012, mohou být důsledkem horkého zemního plynu hromadícího se pod zmrzlou zemí.
Helge Hellevang, profesor geologických věd o životním prostředí na univerzitě v norském Oslu, uvádí, že k těmto výronům dochází pouze na Sibiři, kde jsou rozsáhlé podzemní zásoby zemního plynu. Věčně zmrzlá půda zadržuje organický materiál, který se při rozmrazení rozkládá, uvolňuje metan a vytváří tak podmínky pro explozi.
Tento jev se zatím prokázal pouze na západosibiřských poloostrovech Jamal a Gydan. Vědci předpokládají, že horký zemní plyn prosakující geologickým zlomem ohřívá permafrost zespodu, oslabuje ho a vytváří podmínky pro jeho zhroucení. Plyn vytváří ideální podmínky pro náhlé uvolnění, které může vést k výbuchu nebo mechanickému kolapsu.
Lauren Schurmeierová, vědkyně z Havajské univerzity, upozorňuje na potřebu dalších důkazů pro potvrzení této hypotézy, která by mohla mít vliv na klimatické modely. Thomas Birchall z univerzitního centra na norských Špicberkách zdůrazňuje, že pokud je tato teorie správná, mohly by krátery fungovat jako komíny uvolňující metan do atmosféry, píše portál Insider.
Hellevang sice zmiňuje, že dopad tohoto jevu může být v globálním měřítku nepatrný, ale zdůrazňuje potřebu pochopení množství metanu, které přirozeně uniká z těchto systémů, a jeho porovnání s množstvím metanu v permafrostu. To by mohlo poskytnout realističtější odhad množství metanu, které se může uvolnit v důsledku změny klimatu.
Zdroj: Insider