Pentagon má pravidla pro autonomní zbraně, chce zabránit tomu, aby po nás začaly samy střílet

Ministerstvo obrany Spojených států je nazývá autonomní systémy. Odpůrci jim říkají roboti zabijáci. Jsou to zbraně, které si mohou vybrat cíl a začít po něm střálet. Pentagon již delší dobu pracuje na pravidlech, podle kterých by měly tyto systémy pracovat. Pravidla, která byla přetavena do směrnice, zatím do problému příliš světla nevznesla, píše server Popular Mechanics. Autonomních zbraní schopných se samostatně rozhodovat, přitom v armádách celého světa přibývá.

Nastavit pravidla pro autonomní zbraně má aktualizovaná směrnice označením DoD 3000.09 – Autonomie ve zbraňových systémech. Pentagon uvádí, že aktualizace stanovuje cíl minimalizovat pravděpodobnost a následky selhání autonomních a poloautonomních zbraňových systémů, které by mohly vést k nechtěnému nasazení. Prostě že systém nezačne střílet, když nemá nebo na co nemá.

Podle ministerstva musí být úroveň lidského zapojení přiměřená. Autonomní a poloautonomní zbraňové systémy budou navrženy tak, aby umožnily velitelům a operátorům uplatňovat odpovídající úroveň lidského úsudku při použití síly. Více konkrétní směrnice není.

Někteří odborníci volají po zákazu všech autonomních zbraní, mezi nimi byl slavný fyzik Stephen Hawking nebo miliardář Elon Musk. Také na půdě OSN se o celé problematice diskutuje již několik let. Hlavním sporným bodem je míra interakce člověka s autonomními zbraněmi. Panují obavy, že bez významného lidského zapojení může dojít k nehodě nebo chybě, která bude stát lidské životy.

Plně nebo částečně autonomních zbraní přitom přibývá a rozhodně nejde o akademickou debatu. Typickým příkladem autonomního systému, který se částečně rozhoduje sám, je MK15 Phalanx. Ten je tvořen radarovým naváděcím systémem, který dokáže detekovat, sledovat a vyhodnocovat přicházející hrozby, a rychlopalným kanonem Vulcan ráže 20mm. Systém je využívaný na válečných lodích a je určen k sestřelování rychle letících vzdušných cílů.

Dalším příkladem je zbraň SGR-A1 společnosti Samsung, která je údajně technicky schopná střílet zcela autonomně, ale je nejasné, zda je takto nasazena. Zbraň je používána podél hranice se Severní Koreou. Jde o pevně umístěný strážní systém, vyvinutý na zakázku jihokorejské vlády. Je první svého druhu s autonomním systémem schopným provádět sledování, rozpoznávání hlasu, sledování a střelbu s namontovaným kulometem nebo granátometem.

Také britský bezpilotní letoun Taranis, vyvíjený společností BAE Systems, má být schopen nést munici vzduch-vzduch a vzduch-země a má být plně autonomní. Tento bezpilotní bojový letoun o velikosti letounu BAE Hawk, který používá letka Red Arrows, absolvoval první zkušební let v roce 2013 a očekává se, že bude uveden do provozu někdy po roce 2030 jako součást budoucího ofenzivního vzdušného systému Královského letectva, který má nahradit bojové letouny Tornado GR4 pilotované lidmi.

Zdroje: redakce, popularmechanics.com