Pentagon chce vyčistit vesmír. Vesmírný odpad by mohl poškodit satelity využívané k protiraketové obraně

Pentagon chce vyčistit vesmír. Tedy ne celý. Ale přinejmenším stále více znečištěnou oblast na nízké oběžné dráze Země, kde tisíce kusů trosek, vyhořelých raketových stupňů a mrtvých satelitů nekontrolovaně sviští jako spousta smetí. Psali o tom na webu The Washington Post.

Všechno to harampádí, které vzniklo během desetiletí cestování vesmírem, je nejen nevhodné, ale představuje vážné riziko pro všechny druhy satelitů, včetně těch, které Pentagon a zpravodajské služby používají pro národní bezpečnost. Úklid vesmíru je však mnohem obtížnější, než úklid dálnice nebo dokonce oceánu.

Objekty na oběžné dráze se pohybují neuvěřitelnou rychlostí a některé z nich prudce padají, takže je obtížné je zachytit. Také je nákladné vypustit kosmickou loď, která by byla schopna přiblížit se k odpadu, uchopit ho a odtáhnout z oběžné dráhy, aby mohl shořet v atmosféře.

Přesto je ministerstvo obrany, stejně jako další vládní agentury, přesvědčeno, že s tím, jak se oběžná dráha Země stává stále přeplněnější a špinavější, je třeba něco udělat. I něco tak malého, jako je šroubek, se ve vesmíru chová jako střela a může způsobit obrovské škody.

Kousky úlomků rozbily okno na Mezinárodní vesmírné stanici. Loni mikrometeorit prostřelil robotické rameno stanice a zanechal v něm díru velikosti kulky. Ministerstvo obrany USA nechce, aby se to stalo některému ze satelitů, které používá k protiraketové obraně, špionáži nebo k navádění přesné munice pomocí GPS.

Nedávno zahájilo program nazvaný Orbital Prime v rámci amerických vesmírných sil, který by poskytl společnostem počáteční peníze na vývoj technologií potřebných k vyčištění vesmíru. V prvním kole programu by společnosti získaly odměny ve výši 250 000 dolarů, ve druhém kole financování až 1,5 milionu dolarů, tedy až 33 milionů korun v přepočtu. Program by vyvrcholil testovací demonstrací na oběžné dráze.

Pentagon sleduje na oběžné dráze 40 000 objektů o velikosti pěsti nebo větší. Existuje však nejméně desetkrát více menších objektů, které Pentagon nemůže spolehlivě sledovat.

Dlouho se táhnoucí problém se znovu dostal do centra pozornosti koncem loňského roku poté, co Rusko raketou vyhodilo do povětří mrtvou družici a vytvořilo mohutný oblak trosek, který ohrožoval lidi na Mezinárodní vesmírné stanici.

Společnost Astroscale se sídlem v Japonsku, která má americkou pobočku v Denveru, vyvíjí kosmickou loď, o níž doufá, že bude schopna potkat ve vesmíru padající objekt, napodobit jeho rotaci a poté jej pomocí magnetu zachytit.

Zdroj: washingtonpost.com