Paprsek smrti. Jedna přesná střela vymazala skupinku Rusů utíkajících přes minové pole

Stugna-P, přezdívaný „paprsek smrti“, je protitankový raketový systém navržený a vyráběný na Ukrajině. Tento systém vyvinula kyjevská konstrukční kancelář Luch, aby konkuroval zahraničním modelům stejné třídy.

Stugna-P

Předpokládá se, že zbraň použitá k zásahu ruských vojáků byla Stugna-P, což je ukrajinská protitanková střela.

Protitanková řízená střela „STUGNA“ je určena proti stacionárním a pohyblivým moderním obrněným objektům a také proti cílům, jako jsou stanoviště se zbraněmi či lehce pancéřované objekty, uvádí web Military Today.

Střela Stugna-P je schopna ničit pomalu se pohybující vzdušné cíle v malých výškách. Laserem naváděný systém má dosah 4 000 metrů a dokáže prorazit pancíř o tloušťce až 800 milimetrů. Rozsah provozních teplot je od -40° do +60°.


Systém je schopný ničit pancéřované cíle v terénu za různých klimatických podmínek na vzdálenost 100 až 4000 metrů.

Odpalovací jednotka se skládá ze stativu, kontejneru s raketou, naváděcího zařízení a počítače, který slouží k řízení všech odpalovacích operací a umožňuje obsluze dálkově ovládat odpalovací stanici z bezpečné vzdálenosti až 50 m. Laserový naváděcí zaměřovač je PN-I, který lze používat ve dne i v noci. PN-I váží 17,2 kg a je vybaven pozorovacím a zaměřovacím systémem a laserovým naváděcím systémem.


Stugna-P může odpalovat 130mm a 152mm rakety, z nichž nejběžnější jsou řízené střely RK-2S, RK-2OF, RK-2M-K a RK-2M-OF. Mohou být vybaveny různými typy bojových hlavic včetně vysoce explozivních tříštivých střel. Střela STUGNA využívá navádění laserovým paprskem a se svou hlavicí je schopna prorazit až 800mm pancíř. Doba letu střely na maximální vzdálenost nepřesahuje 14,3 sekundy. Střela má délku 1360 mm a hmotnost 29,5 kg.

Zdroj: redakce, military-today.com, soundhealthandlastingwealth.com