Ostatky čtyř mrtvých prezidentů USA budou vyslány do vesmíru

Americká společnost Celestis, která je známá svými vzpomínkovými lety do vesmíru, nyní plánuje vyslat ostatky čtyř mrtvých amerických prezidentů na nejvzdálenější místo v hlubokém vesmíru. Mise by měla odstartovat ještě letos, uvádí na svém webu Celestis.

Ačkoli to může znít podivně, Celestis není žádný novodobý startup, který by se snažil takovým oznámením zaujmout. Naopak, společnost existuje již více než dvacet let a podle jejích webových stránek si ji dokonce vybrala NASA, aby ocenila jednoho ze svých vědců. Tentokrát se společnost namísto vypouštění a vracení objektů na oběžné dráze Země nebo Měsíce vydává hlouběji do vesmíru a také dál než vesmírný teleskop Jamese Webba.

Bývalí prezidenti do vesmíru

Bývalí prezidenti se brzy stanou součástí společnosti Celestis Enterprise Flight, která chce vyslat osobní leteckou kapsli daleko za hranice soustavy Země-Měsíc, kde se připojí k dalším planetám, měsícům, asteroidům a kometám v naší sluneční soustavě na „nekonečné cestě vesmírem“, jak uvádí web Space.

Start mise je naplánován na raketě Vulcan Centaur společnosti United Launch Alliance z mysu Canaveral na Floridě. Až se dokončí testování rakety, bude označována jako Enterprise Station, nejvzdálenější lidská základna, kde bude obíhat kolem Slunce ve vzdálenosti 150-300 milionů kilometrů.

Celestis plánuje, že Enterprise se stane také lidským úložištěm, a to přidáním ostatků čtyř bývalých prezidentů, jmenovitě George Washingtona, Ronalda Reagana, Johna F. Kennedyho a Dwighta D. Eisenhowera, aby budoucím civilizacím vyprávěla o minulých amerických vůdcích a kultuře.

Jak to bude fungovat?

Pokud si kladete otázku, zda má tato myšlenka skutečně smysl, pak nejste sami. Zdá se, že i tým společnosti Celestis má vlastní pochybnosti, a proto nabídl poměrně dlouhé vysvětlení. Když jsme se tím vším prokousali, našli jsme tři písmena, která poněkud dávají smysl, DNA.

DNA, zkratka pro deoxyribózovou nukleovou kyselinu, je klíčovým prvkem, který nám pomáhá pochopit naši minulost a náš vývoj. V loňském roce byla Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství udělena také genetikovi, který pomohl pochopit naše spojení s neandrtálci a to, jak se geny přenesly na dnešní lidi v důsledku migrace, k níž došlo před 70 000 lety.

Kromě toho se DNA zkoumá také jako řešení pro ukládání dat, protože ji lze uchovat ve vesmíru po tisíce let bez jakékoliv degradace a mohla by být použita jako vesmírná časová kapsle k získání dalších informací o minulosti.

Celestis doufá, že technologie dostupná budoucím generacím bude schopna nejen číst DNA, ale také získávat informace o lidstvu a dozvídat se o osobnostech, kterým patří. Kromě vzorků vlasů amerických prezidentů, kteří již dávno zemřeli, posílá společnost také vzorky a DNA kultovního seriálu Star Trek, například Gena Roddenberryho, jeho manželky Majel Barrett Roddenberryové, syna Eugena a některých členů hereckého štábu.

Tento koncept je v tuto chvíli poněkud obskurní, ale možná za 1000 nebo 10 000 let už takový být nemusí.

Zdroj: redakce, celestis.com, space.com