Oslnivá kosmická exploze jasnější než miliardy sluncí byla zachycena v červené galaxii

Astronomové objevili nový typ vesmírné exploze, která zastiňuje téměř všechny supernovy detekované ve vesmíru. Tento vzácný výbuch je jasný jako stovky miliard sluncí, ale rychle zeslábl. Byl zaznamenán vědci z Královské univerzity v Belfastu a pravděpodobně jej způsobila srážka černé díry s hvězdou.

Událost známá jako AT2022aedm byla nejprve identifikována pomocí sítě robotických teleskopů Atlas na Havaji, v Chile a Jihoafrické republice. Tyto teleskopy každou noc skenují oblohu a hledají jakýkoli objekt, který se pohybuje nebo mění jas.

Vědci se do výbuchu ponořili hlouběji pomocí teleskopu s názvem New Technology Telescope v Chile a zjistili, že se výbuch nepodobá žádné známé supernově. Tým pátrá po nejsilnějších kosmických explozích již více než deset let.

„Obvykle velmi svítivá supernova do měsíce zeslábne na polovinu své maximální jasnosti. Objekt AT2022aedm za stejnou dobu vybledl na méně než jedno procento své maximální jasnosti – v podstatě zmizel,“ řekl doktor Matt Nicholl vědecký pracovník z univerzity School of Mathematics and Physics v Queen’s ve Velké Británii.

Data ukázala, že k této události došlo v obrovské červené galaxii vzdálené dvě miliardy světelných let. Tyto galaxie obsahují miliardy hvězd, jako je naše Slunce, ale neměly by mít žádné hvězdy dostatečně velké na to, aby skončily jako supernova. Nejpravděpodobnějším vysvětlením se zdá být srážka černé díry s hvězdou.

Výzkumná práce byla publikována v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Zdroj: SkyNews, iopscience.iop.org