Odvážná mise Evropské kosmické agentury. Chce proniknout do nedotčené komety a dobýt vesmír
Evropská kosmická agentura oznámila schválení mise Comet Interceptor. Jejím cílem je studovat tzv. panenskou kometu nebo jiný mezihvězdný objekt, který právě začíná svou cestu do vnitřní Sluneční soustavy, jak píše web ESA.
Kometa Interceptor, bravurní mise ESA, byla schválena ke startu ve středu 8. června. Výzkumná fáze je u konce a po výběru hlavního dodavatele kosmické lodi budou brzy zahájeny stavební práce.
Mise Comet Interceptor má za cíl studovat kometu, která strávila málo času ve vnitřní sluneční soustavě nebo ji navštíví poprvé. Takovým kometám se říká panenské komety. Dalším potenciálním cílem by mohl být „mezihvězdný vetřelec“, něco podobného jako objekt Oumuamua, který v roce 2017 nečekaně proletěl kolem Slunce.

Kosmická loď Comet Interceptor
Comet Interceptor se bude skládat z hlavní sondy a dvou sond, které budou kometu obklopovat a pozorovat ji z různých úhlů. Inovativní mise tak vytvoří 3D profil svého dosud neobjeveného cíle. ESA je zodpovědná za hlavní sondu a jednu ze sond, zatímco JAXA za druhou sondu.

„Vyráběný přístroj se skládá z pěti přístrojů, které diagnostikují magnetické pole, elektrické pole a vlastnosti prachové plazmy, a také z modulů pro centrální počítač a energetické systémy, které jsou umístěny na hlavní sondě a malé družici. Je to opravdu obrovské množství práce, ale pokud se to podaří, budeme moci provést trojrozměrnou diagnostiku a studovat fyzikální procesy probíhající na povrchu komety a v jejím okolí. Tato data nám také umožní lépe pochopit proces vzniku Sluneční soustavy,“ říká profesorka Hanna Rothkaehlová z Centra kosmického výzkumu Polské akademie věd.

Pokud vše půjde podle plánu, mise Comet Interceptor se v roce 2029 vydá dobýt vesmír. Doprovázet ji bude exoplanetární observatoř Ariel. Obě mise se společně vydají na L2, což je místo 1,5 milionu km za Zemí při pohledu ze Slunce. Celý plán má navázat na úspěchy misí Rosetta a Giotto, které v minulosti prováděly přímý výzkum komet.
Zdroj: esa.int