Odtrhl se kus Slunce. Vytvořil se polární vír

Část Slunce se odtrhla od povrchu a začala kroužit kolem vrcholu hvězdy jako obrovský polární vír, přičemž vědcům není zcela jasné, proč k tomu došlo.

Pozorování bylo možné díky vesmírnému dalekohledu Jamese Webba a není divu, že vzbudilo zájem vědců po celém světě, uvádí zpravodajský web Indy100. Tamitha Skov je fyzička zabývající se vesmírným počasím, která pravidelně sdílí aktuální informace na sociálních sítích, a zdálo se, že je z nejnovějšího vývoje neuvěřitelně nadšená.

„Mluvíme o polárním víru! Materiál ze severní části se právě odtrhl od hlavního filamentu a nyní cirkuluje v mohutném polárním víru kolem severního pólu naší hvězdy…“ napsala na svém Twitter účtu.

Sluneční protuberance se skládají z vodíku a helia a vytlačují se ze slunce uvolňováním plazmatu. Ačkoli kolem příčiny tohoto jevu panují nejasnosti, mohl by souviset s obrácením magnetického pole Slunce a také s tím, že je známo, že se něco očekávaného děje, když Slunce dosáhne 55° zeměpisné šířky v každém 11letém slunečním cyklu.

Sluneční fyzik Scott McIntosh, který je zástupcem ředitele Národního centra pro atmosférický výzkum v Boulderu v USA, řekl pro server Space.com: „Jednou za každý sluneční cyklus se vytvoří na 55 stupních zeměpisné šířky a začne pochodovat ke slunečním pólům.“

„Je to velmi zvláštní. Je kolem toho velká otázka ‚proč‘. Proč se pohybuje směrem k pólu jen jednou, pak zmizí a po třech nebo čtyřech letech se zázračně vrátí do úplně stejné oblasti?“ ptá se McIntosh.

Vysvětlení bychom měli. Vesmír je zatím neskutečná záhada.

Zdroj: Indy100, Space.com