Očekávaný výbuch supernovy. Astronomové sledují galaxii, která je blízko Mléčné dráhy

Po několika letech pozorování jsou astronomové přesvědčeni, že hvězda v blízké galaxii Triangulum směřuje k sebezničení. Vyvíjí se v supernovu a brzy nám exploduje před očima, jak píše server Space.

Malé hvězdy tiše umírají, rozmetány na prach. Ty obrovské svou existenci ukončí explozí mohutné síly. Ta ve zlomku sekundy rozptýlí téměř veškerou hmotu hvězdy a její vzplanutí překoná hranice galaxií. Astronomové ji zatím očekávají v blízkosti Mléčné dráhy velmi brzy.

Hvězdy typu Wolf-Rayat (WR)

BELLS 1 je ze Země obtížně pozorovatelná, ale dalekohledy havajské Keckovy observatoře jí byly na stopě. V roce 2018 spatřily tři velmi bohatá emisní spektra v blízké Galaxii Triangulum. Ty nejen naznačily její existenci, ale umožnily předpokládat, že BELLS 1 je hvězda Wolfova-Rayatova (WR) typu.

Životní cyklus Wolf-Rayatových hvězd je relativně krátký, ale nesmírně velkolepý. Začínají jej jako vesmírní titáni s hmotností nejméně 20krát větší než Slunce a umírají výbuchem v supernovu. BELLS 1 se nyní blíží k této fázi.

Příznaky blížící se exploze hvězdy

Astronomové odhadují, že BELLS 1 je stará asi 10 milionů let a již v době svého vzniku byla velmi horká a hmotná. Rovněž rychle vyčerpala své zásoby vodíku prostřednictvím procesů jaderné fúze. V roce 2022 se však u BELLS 1 objevila další emisní čára, která dává tušit explozivní stav hvězdy.

Její elektromagnetické záření ukazuje na zapojení uhlíku nebo železa do jaderné fúze. Hvězda brzy vyčerpá palivo pro termonukleární přeměny a exploduje, čímž se změní v supernovu. Výbuch slibuje být silný, protože BELLS je nejméně 25krát hmotnější než Slunce. Bude také snadno pozorovatelná. Její domov, Galaxie v Trojúhelníku (M33), je sousedem Mléčné dráhy a ze Země ji můžeme spatřit pouhým okem.

Zdroj: redakce, space.com