Obrnit si osobní automobil bude moci brzy každý. Pancíř se uchytí na vozidlo pomocí magnetů. Poláci představili řešení

Polská společnost BC ARMS představila celosvětově unikátní pancéřový paket pro civilní automobily, který nevyžaduje žádné změny v konstrukci. Díky tomu bude moci mít každý, kdo bude chtít, ve své garáži obrněné vozidlo jak uvádí web Tech.

Během veletrhu MSPO v Polsku, který se konal od 5. do 8. září 2023, představila svá řešení řada firem. Jedním z nejzajímavějších byl paket sekundárního pancéřování určený pro civilní vozidla polské společnosti BC ARMS. Při pohledu na tento projekt se nabízí otázka, proč s podobným nápadem nepřišel nikdo dříve?

Při navrhování tohoto jedinečného řešení vycházeli ze zkušeností získaných během cest na Ukrajinu, kde se lehká neobrněná vozidla nutně používají v blízkosti frontové linie nebo dokonce na ní. Proto se rozhodli pro pancíř, který je v nejvyšší verzi schopen zastavit protitankovou střelu B-32 ráže 7,62x54r.

Pancéřový paket se na vozidlo montuje pomocí magnetů a nevyžaduje žádný zásah do konstrukce vozu, jako je tomu u pancéřových limuzín.

Na fotografiích níže je zachycen prototyp plně funkčního pancéřového paketu na kapotě pick-upu SsangYong, který cestou na veletrh ještě schnul, takže se nepyšnil svou estetikou.

Tento balíček umožňuje v praxi přeměnit jakýkoli terénní vůz na ekvivalent vojenského obrněného vozidla. Nevýhodou je jako obvykle hmotnost, ale ta díky použití směsi kevlaru, keramiky a ultravysokomolekulárního polyetylenu UHMWPE (od americké společnosti Honeywell) není tak velká. Předpokládá se, že kompletní balení vystaveného pick-upu bude vážit přibližně 800 kg.

Řešení půjde časem volně do prodeje na civilní trh. To znamená, že každý, kdo bude chtít, si bude moci za odpovídající cenu opancéřovat své vozidlo.

Zdroj: redakce, tech.wp.pl