Obří oceán na Marsu? Vědci našli stopy starověké vodní plochy
Vědci nalezli důkazy o tom, že na Rudé planetě existoval před 3,5 miliardami let obrovský oceán. Vodní plocha mohla mít rozlohu stovek tisíc kilometrů.
Benjamin T. Cardenas a Michael P. Lamb analyzovali topografii Marsu. Odborníci použili software vyvinutý Geologickou službou Spojených států amerických k mapování dat z NASA a dat poskytnutých přístrojem Mars Orbiter Laser Altimeter. Pomocí četných satelitních snímků planety se jim podařilo identifikovat charakteristickou oceánskou topografii pobřeží. Vytvořili také trojrozměrný model povrchu planety.

Obrovský oceán na Marsu
Vědci vymezili více než 6500 kilometrů říčních hřbetů, které rozdělili do 20 systémů. Podle jejich názoru se jedná o pozůstatky dávných řek nebo podmořských kanálů. Odborníci se zabývali také tloušťkou hřbetů, výškou, polohou a možnými směry proudění říčních sedimentů, jak píše server Science Alert.
Takto získané informace umožnily pochopit, jak se studovaná oblast Aeolis Dorsa vyvíjela. Zde se nacházel dávný oceán, jehož podoba se dynamicky měnila. Analýzy ukázaly, že došlo mimo jiné k rychlému vzestupu hladiny vody a rychlému usazování hornin. Vytvořené mapy také dokazují, že na Marsu kdysi panovalo teplé a vlhké podnebí, které se velmi lišilo od toho dnešního.

Výzkum by mohl pomoci při hledání stop života na Marsu, jak upozorňují sami autoři. Vysvětlují, že staré sedimentární pánve obsahují stratigrafické záznamy o vývoji klimatu a života – a to jak pánve na naší planetě, tak na Marsu. Proto je Aeolis Dorsa místem, kde se mohl vyvinout dávný život a kde je třeba hledat jeho stopy. Studie byla publikována v časopise Journal of Geophysical Research: Planets.
Zdroj: sciencealert.com, nature.com