Nový ruský strategický bombardér bude umět vystřelit nukleární hlavici, která dopadne na druhé straně planety
Tento letoun bude schopen zasáhnout jadernými zbraněmi cíle na opačné straně planety, aniž by opustil území Ruské federace, píše web Russia Beyond.
Ministerstvo obrany Ruské federace schválilo počátkem dubna roku 2021 konečnou podobu stealth bombardéru, známého jako Pokročilý letecký komplex dlouhého doletu (v ruské kodifikaci PAK DA). Vyvíjí jej společnost Tupolev, přičemž prioritou tvorby je snížení viditelnosti letounu a použití zbraní dlouhého dosahu.
V současné době kancelář pracuje na vytvoření prvních prototypů bombardéru.
Nový bombardér bude postaven podle aerodynamického schématu „létajícího křídla“. Bez ocasní jednotky a s trupem odděleným od křídel bude schopen létat podzvukovou rychlostí až 1 190 km/h. To je podstatně méně než rychlost strategického bombardéru Tu-160, který má nový PAK DA v ruském letectvu nahradit.
Stroj bude používat pouze vnitrotrupé zbraně, aby se snížila jeho viditelnost na radarech. Mezi tyto zbraňové systémy patří pokročilé střely dlouhého doletu a hypersonické střely.
„Palubní vybavení letounu je v maximální možné míře automatizováno. Inženýři nyní experimentují s jeho použitím v bezpilotním režimu. Předpokládá se také, že bombardér bude schopen řídit skupiny bezpilotních letounů a bude schopen využívat celou škálu raket vzduch – vzduch,“ řekl Vadim Kozulin, profesor Akademie vojenských věd.
„V současné době ruské letectvo obdrželo výkonné rakety dlouhého doletu X-555 a X-101, které mohou doletět až 5000 km, a proto již není potřeba dálkových bombardérů. Nyní může strategický bombardér plnit svou misi v podstatě bez opuštění ruských hranic a zůstat pod ochranou systémů protivzdušné obrany,“ zmínil Kozulin.
Expert rovněž uvádí, že každý PAK DA ponese až 40 tun munice, stejně jako všechny ostatní moderní strategické bombardéry. Tato výzbroj se skládá ze všech typů moderních jaderných a konvenčních pum: pancéřových, průbojných, kazetových a dalších.
Minimální životnost každého letounu má být nejméně 12 let, s prodloužením na 21 let po procedurách servisní údržby.
Nový bombardér vyvíjí společnost Tupolev. Očekává se, že bude zařazen do služby do roku 2027. Předpokládá se, že letoun nahradí v Leteckých a kosmických silách raketové nosiče Tu-95MS.
Zdroj: rbth.com