Nová technologie nyní umožňuje vidět svět, tak jak ho vidí zvířata

Nová technologie nyní umožňuje ekologům a filmařům vytvářet videa, která s více než devadesáti procentní přesností rekonstruují barvy, které různí živočichové vidí, informuje server Euronews.

Lidé vidí jinak jiní živočichové

Různí živočichové vnímají svět různě, protože jejich oči fungují odlišně. Lidé mají v sítnici tři typy buněk vnímajících barvy, tzv. čípky, které nám umožňují vidět červené, zelené a modré vlnové délky světla. Směsi těchto tří barev tvoří duhu odstínů, kterou vidíme každý den.

Na rozdíl od člověka vidí živočichové, jako jsou včely medonosné a kolibříci, ultrafialové světlo. To jim pomáhá najít nektar a otevírá široké spektrum barev, které si ani nedokážeme představit.

Aby vědci pochopili, jak tito tvorové komunikují s okolním světem, mohou rekonstruovat jejich pohled na svět. Tradiční metody, které to umožňují, jsou však často časově náročné, vyžadují specifické osvětlení nebo nedokážou zachytit pohyblivé obrazy.

Nový systém zaznamenává čtyři barevné kanály

Nový kamerový systém zaznamenává ve čtyřech různých barevných kanálech – modrém, zeleném, červeném a ultrafialovém. Snímky jsou pak zpracovány na základě toho, co je již známo o světelných receptorech v očích zvířat, a vytvářejí přesnou reprezentaci toho, co vidí.

Kamerový systém a související softwarový balíček umožní ekologům zkoumat, jak zvířata používají barvy v dynamických projevech chování, jak přirozené osvětlení mění vnímané barvy a další otázky, které dosud nebyly řešeny kvůli nedostatku vhodných nástrojů.

Technologii vyvinuli výzkumníci z University of Sussex ve Velké Británii a Hanley Color Lab na George Mason University v USA. Technologie využívá kamery, které si může koupit každý, software s otevřeným zdrojovým kódem a 3D tisk, což umožňuje dalším týmům po celém světě znovu vytvořit pohled ze zvířecích očí.

Zdroj: Euronews