Nová generace jaderných ponorek AUKUS. Bude to největší, nejvýkonnější a nejmodernější ponorka, která kdy sloužila v britském námořnictvu

BAE Systems, významný britský výrobce zbraní, získal zakázku v hodnotě v přepočtu 113 miliard korun na vývoj a stavbu nové generace jaderných ponorek. Tento kontrakt představuje klíčovou součást obranné dohody mezi USA, Spojeným královstvím a Austrálií.

Společnost BAE Systems prohlásila, že nová ponorka SSN-AUKUS bude největší, nejvýkonnější a nejmodernější ponorka, která kdy sloužila v britském námořnictvu, píše BBC. Financování tohoto kontraktu zajistí podporu vývojových prací až do roku 2028, s plánovaným zahájením produkce koncem tohoto desetiletí.

Technologie na špičkové úrovni

Projekt SSN-AUKUS bude zahrnovat špičkové technologie z USA, Spojeného království a Austrálie. Kombinace pohonných, senzorových a zbraňových systémů z těchto zemí bude vytvářet skutečný technologický skvost, a tím nastaví novou laťku v oblasti podmořského vojenství.

Ekonomický dopad: 5 000 nových pracovních míst

V britské loděnici Barrow-in-Furness, kde se bude většina prací konat, již nyní BAE Systems zaměstnává přibližně 10 000 lidí. Nová zakázka přinese 5 000 nových pracovních míst, což bude mít značný ekonomický dopad.

Význam zakázky na nové ponorky SSN-AUKUS je mnohostranný. Nejenže podpoří vojenské schopnosti tří významných zemí, ale také nabídne ekonomický růst a vytvoří nové pracovní příležitosti. Vývoj těchto ponorek je klíčovým krokem v strategii obrany proti rostoucímu vlivu Číny a ukazuje, jak dalece jsou tyto země připraveny investovat do budoucí bezpečnosti.

Zdroj: BBC