Nejhorší zbraň, kterou kdy americká armáda použila: Seznamte se s Reising M50

S tímto samopalem měli mít původně vojáci výhodu v boji zblízka proti Japoncům v džunglích Pacific theater. Byl však nespolehlivý a často se porouchával, a to způsobem, který nebylo možné opravit v terénu. Podle webu robertankony.com dává zbrani její nespolehlivost punc nejhorší střelné zbraně, která kdy byla vydána americkému vojenskému personálu.

Samopal Reising M50 byl ve skutečnosti navržen pro policejní složky jako doplněk brokovnice a měl být dostatečně kompaktní, aby se snadno vešel do služebních aut. Námořní pěchota se domnívala, že by mohl nahradit těžký samopal Thompson.

Eugene Reising, vynálezce modelu M50, si v roce 1940 myslel, že se mu podařilo vymyslet revoluční zbraň. Byla lehčí a levnější než samopal Thompson a byla považována za přesnější. Uzamčený závěr a zpožděný zpětný ráz umožňovaly, aby byla v plně automatickém režimu stabilnější a vyváženější. Dokázala vystřelit 550 nábojů za minutu a vážila pouze 3 kg, zatímco Thompson měl 5 kg. Do roku 1942 byly námořní pěchotě vydány desítky tisíc kusů M50 ráže .45.

V boji však tato zbraň nebyla účinná. Kapacita zásobníku na 20 nábojů nestačila, zvláště v plně automatickém režimu, kdy dokázala vystřílet všechny náboje během několika sekund. Účinný dostřel 100 metrů byl omezující. Prostředí džungle a pláží vyžadovaly zbraň odolnou proti korozi, slané vodě a písku. M50 se často zasekávala a vzhledem k tomu, že díly byly montovány ručně, běžná polní údržba nebyla lékem na její neduhy. Námořní pěchota v neustálém boji neměla čas zbraň rozebírat a věnovat jí potřebnou péči.

Aby byla obsluha ještě obtížnější, byla nabíjecí rukojeť umístěna ve štěrbině před zásobníkem. Mariňáci se museli nešikovně natáhnout dopředu, aby rukojeť vytáhli zpět a uvolnili ji. Vojáci, kteří potřebovali ještě menší zbraň pro použití v tancích a při výsadkových operacích, měli model M55 s drátěnou pažbou, která se sklápěla do strany. Tato verze měla podobné problémy.

Námořní pěchota odmítla modely M50 a M55 a samopaly pak byly předány zpět policistům a strážníkům v USA. Nelze se však mariňákům divit, že Reisingy odmítli, když se zbraně v boji tak špatně osvědčily. Zbraň pravděpodobně nebyla dostatečně důrazně testována v nepříznivých podmínkách. Po Pearl Harboru však námořní pěchota narychlo potřebovala nové zbraně. Samopaly Thompson stárly a vojáci potřebovali něco lehčího a kompaktnějšího pro boj v džungli. Reising však můžeme právem považovat za nejhorší zbraň, jaká kdy byla americkým vojákům přidělena.

Zdroj: robertankony.com