Techsvět.cz
Nejinformovanější technologický a vědecký portál v Česku
  • Nejnovější články
silver and gold round coins
21. 9. 2021

Nejdůležitější kryptoměny dnešní doby. Máte je už ve své peněžence?

binance, Bitcoin, Cardano, crypto, Ethereum, Kryptoměny, litecoin

Bitcoin nejenže určil trendy a zahájil vlnu kryptoměn postavených na decentralizované peer-to-peer síti podobné blockchainu, ale stal se také faktickým standardem pro kryptoměny a inspiroval stále rostoucí zástup následovníků

Známe nejdůležitější kryptoměny za poslední rok.

Ethereum

Ethereum (ETH) je decentralizovaná softwarová platforma, která umožňuje vytváření a správu chytrých smluv a decentralizovaných aplikací bez výpadků, podvodů, kontroly nebo zásahů třetích stran. Cílem Etherea je vytvořit decentralizovaný soubor finančních produktů, ke kterým bude mít volný přístup kdokoli na světě bez ohledu na národnost, etnickou příslušnost nebo víru.

Aplikace na platformě Ethereum běží na kryptoměně ether, která je specifická pro tuto platformu. Ether je jako prostředek pro pohyb na platformě Ethereum a je vyhledáván především vývojáři, kteří chtějí vyvíjet a provozovat aplikace v rámci Etherea, nebo nyní investory, kteří chtějí nakupovat jiné digitální měny pomocí etheru. Ether, který byl uveden na trh v roce 2015, je v současnosti druhou největší digitální měnou po bitcoinu.

Litecoin

Litecoin (LTC), který byl spuštěn v roce 2011 a byl jednou z prvních kryptoměn, které šly ve stopách Bitcoinu. Vytvořil ji Charlie Lee, absolvent MIT a bývalý inženýr společnosti Google. Litecoin je založen na globální platební síti s otevřeným zdrojovým kódem, která není řízena žádnou centrální autoritou. Litecoin je sice v mnoha ohledech podobný bitcoinu, ale má rychlejší generování bloků, a proto nabízí rychlejší dobu potvrzení transakce.

Cardano

Cardano (ADA) je kryptoměna. kterou vytvořili inženýři, matematici a odborníci na kryptografii na základě výzkumu. Projekt spoluzaložil Charles Hoskinson, který je jeden z pěti prvních zakládajících členů Etherea. Hoskinsovi se nelíbil směr, kterým se Ethereum ubíralo, tak tým opustil a později pomohl vytvořit Cardano. Tým, který stojí za projektem Cardano, vytvořil svůj blockchain na základě rozsáhlých experimentů a odborného výzkumu. Díky tomuto přísnému procesu se Cardano také přezdívá „zabiják Etherea“, protože jeho blockchain prý dokáže víc.

Polkadot

Polkadot (DOT) je jedinečná kryptoměna proof-of-stake, jejímž cílem je zajistit interoperabilitu mezi ostatními blockchainy. Její protokol je navržen tak, aby propojoval autorizované a neautorizované blockchainy a umožňoval tak spolupráci systémů pod jednou střechou. Hlavní součástí Polkadotu je jeho přenosový řetězec, který umožňuje spolupráci různých sítí. Umožňuje také „parachain“ neboli paralelní blockchainy s vlastními nativními tokeny pro specifické případy použití.

Polkadot se od Etherea liší tím, že vývojáři mohou na Polkadotu vytvářet nejen decentralizované aplikace, ale také vlastní blockchain s využitím zabezpečení, které již řetězec Polkadot má. Tento koncept se v systému Polkadot nazývá sdílené zabezpečení.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) zaujímá v historii altcoinů důležité místo, protože je jedním z nejúspěšnějších hard forků původního Bitcoinu. Ve světě kryptoměn dochází k forku v důsledku debat a diskusí mezi vývojáři a těžaři. Vzhledem k decentralizované povaze digitálních měn musí být změny kódu, který je základem daného tokenu nebo mince, provedeny na základě všeobecného konsenzu; mechanismus tohoto procesu se liší v závislosti na konkrétní kryptoměně.

Když se různé frakce nedokážou dohodnout, někdy se digitální měna rozdělí, přičemž původní řetězec zůstane věrný svému původnímu kódu a nový řetězec začne žít jako nová verze předchozí mince se změnami v jejím kódu.

BCH začal svůj život v srpnu 2017 jako výsledek jednoho takového rozdělení. Debata, která vedla k vytvoření BCH, souvisela s otázkou škálovatelnosti; síť Bitcoin má limit velikosti bloku: jeden megabajt (MB). BCH zvyšuje velikost bloku z jednoho MB na osm MB s tím, že větší bloky pojmou více transakcí a zvýší se tak rychlost transakcí. 14 Provádí také další změny, včetně odstranění protokolu Segregated Witness, který ovlivňuje prostor v bloku.

Stellar

Stellar (XLM) je otevřená blockchainová síť určená k poskytování obchodních řešení propojením finančních institucí pro velké transakce. Obrovské transakce mezi bankami a investičními společnostmi, které obvykle trvají několik dní, zahrnují řadu zprostředkovatelů a stojí nemalé peníze, lze nyní provést téměř okamžitě bez zprostředkovatelů a ty, kdo transakci provádějí, to stojí jen minimum nebo vůbec nic.

Stellar se profiluje jako podnikový blockchain pro institucionální transakce, ale je to také otevřený blockchain, který může používat kdokoli. Systém umožňuje zahraniční transakce mezi libovolnými měnami. Nativní měnou Stellaru jsou lumeny. Společnost Stellar založil Jed McCaleb, zakládající člen Ripple Labs a vývojář protokolu Ripple.

Chainlink

Chainlink (LINK) je decentralizovaná síť, která překlenuje mezeru mezi chytrými smlouvami, jako jsou smlouvy na platformě Ethereum a daty mimo ni. Samotné blockchainy nemají schopnost spolehlivého připojení k externím aplikacím. Chainlink umožňuje inteligentním smlouvám komunikovat s externími daty, takže smlouvy mohou být prováděny na základě dat, ke kterým se Ethereum samo nemůže připojit.

Na blogu společnosti Chainlink je popsána řada případů použití jejího systému. Jedním z mnoha vysvětlených případů použití by bylo monitorování dodávek vody, zda nedochází ke znečištění nebo nelegálnímu odčerpávání vody v některých městech. Mohla by být zřízena čidla pro sledování spotřeby v podnicích, tabulek volně tekoucích vod a hladin místních vodních útvarů. Chainlink oracle by mohl tato data sledovat a zadávat je přímo do chytré smlouvy. Inteligentní smlouva by mohla být nastavena tak, aby na základě dat z věštírny vymáhala pokuty, vydávala varování městům před povodněmi nebo vystavovala účty společnostem, které ve městě spotřebovávají příliš mnoho vody. Chainlink vyvinul Sergej Nazarov společně se Stevem Ellisem.

  • person holding gold round coins
    Foto: Executium / Unsplash

Binance Coin

Binance Coin (BNB) je užitková kryptoměna, která funguje jako způsob platby za poplatky spojené s obchodováním na burze Binance. Ti, kteří token používají jako platební prostředek pro výměnu, mohou obchodovat se slevou. Blockchain Binance Coin je také platformou, na které funguje decentralizovaná burza Binance. Burzu Binance založil Changpeng Zhao a podle objemu obchodů je jednou z nejrozšířenějších burz na světě. Binance Coin byl původně token ERC-20, který fungoval na blockchainu Etherea, ale nyní využívá mainnet. Síť využívá konsenzuální model proof-of-stake.

Tether

Tether (USDT) byl jednou z prvních a nejoblíbenějších kryptoměn ze skupiny tzv. stablecoinů, jejichž cílem je ukotvit tržní hodnotu k měně nebo jinému vnějšímu referenčnímu bodu, aby se snížila volatilita. Vzhledem k tomu, že většina digitálních měn, dokonce i ty hlavní, jako je Bitcoin, zažívá častá období dramatické volatility, Tether a další stablecoiny se snaží výkyvy cen vyrovnat a přilákat uživatele, kteří by jinak byli opatrní. Cena Tetheru je přímo vázána na cenu amerického dolaru. Systém umožňuje uživatelům snadněji provádět převody z jiných kryptoměn na americké dolary, a to včasněji než samotný převod na běžnou měnu.

Monero

Monero (XMR) je bezpečná, soukromá a nedohledatelná měna. Tato open source kryptoměna byla spuštěna v dubnu 2014 a brzy si získala velký zájem komunity a kryptoměnových nadšenců. Vývoj této kryptoměny je zcela založen na dárcovství a je řízen komunitou. Monero bylo spuštěno se silným důrazem na decentralizaci a škálovatelnost a umožňuje úplné soukromí pomocí speciální techniky zvané „ring signatures“.

Závěr

Většina dnešních kryptoměn je v té či oné podobě odvozena od Bitcoinu, který využívá otevřený zdrojový kód a architekturu odolnou proti cenzuře. To znamená, že kdokoli může zkopírovat a upravit kód a vytvořit vlastní novou měnu. To také znamená, že se do její sítě může kdokoli připojit nebo v ní provádět transakce. Navzdory tisícům konkurentů, kteří se objevili, zůstává Bitcoin – původní kryptoměna – dominantním hráčem, pokud jde o používání a ekonomickou hodnotu. Každá mince má od září 2021 hodnotu přibližně 50 000 dolarů, přičemž tržní kapitalizace dosahuje téměř 1 bilionu dolarů.

Zdroj: Coinbase.com, Binance.com, Coinmarketcap.com


Redaktor: Petr Vyhnánek


Austin Schmid

Bude pršet jedinečný déšť? Výbuch na noční obloze nás čeká 30. května

CristianIS

Dokážete přežít jaderný útok? Od tlakové vlny po radioaktivní spad – tady jsou bezpečnostní tipy

BrandonFero

Protilodní rakety „Harpuna“ zamířily na Ukrajinu z Dánska, co jsou zač?

Zdroj

Kernza – nová obilovina, která by mohla způsobit revoluci v zemědělství

geralt

Mohla by technologicky vyspělá civilizace změnit fyzikální zákony?

Zdroj

Americké Mk 19 na Ukrajině. Granátomety umí způsobit pekelnou spoušť

aerial photography of city

Proč nejsou systémy autopilota v letadlech odolné proti sebevraždě?

moon illustration

Máme unikátní záběry úplného zatmění Měsíce z vesmíru. Podívejte se

man in green crew neck t-shirt holding smoking pipe

Revoluce ve stavebnictví. Pěna na bázi dřeva pasivně ochlazuje budovy a šetří energii


  • Art Rachen: Unsplash
Foto:

Čtěte také

  • Austin SchmidBude pršet jedinečný déšť? Výbuch na noční obloze nás čeká 30. května
  • CristianISDokážete přežít jaderný útok? Od tlakové vlny po radioaktivní spad – tady jsou bezpečnostní tipy
  • BrandonFeroProtilodní rakety „Harpuna“ zamířily na Ukrajinu z Dánska, co jsou zač?
  • ZdrojKernza – nová obilovina, která by mohla způsobit revoluci v zemědělství
  • geraltMohla by technologicky vyspělá civilizace změnit fyzikální zákony?



Techsvět.cz
  • Pracovní nabídky
  • Kontakty
© Techsvět.cz 2022
Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom vám poskytli nejrelevantnější zážitek tím, že si zapamatujeme vaše preference a opakované návštěvy. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s použitím VŠECH souborů cookie.
Cookie nastaveníPřijmout
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT