Ne, to není překlep. Rekordní čip dokáže přenášet data rychlostí 1,84 Pbit za sekundu
Vědcům se podařilo překonat rychlostní rekord v přenosu dat pomocí jediného zdroje světla a optického čipu. Přenášeli data bleskovou rychlostí 1,84 Pbit/s (petabitů za sekundu), což je téměř dvojnásobek celosvětové rychlosti přenosu dat na internetu za sekundu, jak uvádí server New Atlas.
Rychlost 1,84 Pbit/s si lze jen těžko představit. Váš domácí internet pravděpodobně zvládá několik set megabitů za sekundu, nebo pokud máte opravdu štěstí, můžete mít gigabitové nebo dokonce 10gigabitové připojení.
Ale 1 petabit je milion gigabitů. Ještě působivější je skutečnost, že tento nový rychlostní rekord byl dosažen pomocí jediného světelného zdroje a jediného optického čipu. Infračervený laser je vysílán do čipu zvaného frekvenční hřeben, který rozdělí světlo na stovky různých frekvencí nebo barev. Do světla lze pak zakódovat data pomocí modulace amplitudy, fáze a polarizace každé z těchto frekvencí, které se pak rekombinují do jediného paprsku a přenášejí optickým vláknem.
Výzkumníci z Dánské technické univerzity a Chalmersovy technické univerzity ve Švédsku použili tuto sestavu k přenosu dat rychlostí 1,84 Pbit/s, zakódovaných ve 223 vlnových kanálech, po 7,9 km dlouhém optickém vlákně obsahujícím 37 jednotlivých žil. Pro srovnání, celosvětová šířka pásma internetu se odhaduje na méně než 1 Pbit/s, což znamená, že tento systém by ji mohl potenciálně zvládnout celou najednou i s určitou rezervou.
Předchozí rekord 1,02 Pbit/s byl stanoven teprve letos v květnu. Předchozí návrh optického čipu, podobný tomu, který byl použit v nové studii, by mohl v polovině roku 2020 zvládnout 44 terabitů za sekundu. Podle prohlášení týmu však nový čip ještě zdaleka neláme rekordy. Na základě výpočetního modelu, který zohledňuje potenciál systému pro přenos dat, vědci tvrdí, že by systém mohl časem dosáhnout rychlosti až 100 Pbit/s.
Jejich řešení je skutečně škálovatelné, a to jak z hlediska vytvoření mnoha frekvencí, tak z hlediska rozdělení frekvenčního hřebene na mnoho prostorových kopií a jejich následného optického zesílení a použití jako paralelních zdrojů, přes které lze přenášet data. Výzkum byl publikován v časopise Nature Photonics.
Zdroj: newatlas.com, nature.com